Název práce: Pojetí exekutorských služeb v České republice a jejich porovnání s vybranými státy EU
Autor(ka) práce: Hadravová, Andrea
Vedoucí práce: Lechner, Tomáš
Oponenti práce: Mikulová, Magdalena
S rokem 2001 zaznamenala právní úprava týkající se exekučního řízení (výkonu rozhodnutí) zcela zásadní změnu. S účinností od 1.5. 2001 vstoupil v platnost zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád). Věřitel tak získal možnost rozhodnout se, jakým způsobem bude vymáhat svou pohledávku. K do té doby výhradnímu způsobu vymožení výkonem rozhodnutí navíc přibyla možnost domoci se svých práv prostřednictvím služeb soudního exekutora. V roce 2012 byla tato dvojkolejnost odstraněna a exekuce je ve většině případů vykonávána právě soudním exekutorem. Ten provádí svou činnost za úplatu, z čehož vyplývá jeho postavení podnikatele. A právě odměna exekutora je ožehavým tématem už od roku 2001, kdy profese vznikla. O aktuálnosti tohoto tématu svědčí i poslanecký návrh zákona, který se snaží tuto problematiku upravit či snížení exekutorského tarifu. Práce srovnává aktuální situaci na území České republiky s vybranými státy. Pro účely práce bylo zvoleno Německo, jelikož zde dochází k vymáhání pohledávek prostřednictvím státního zaměstnance, Francie, neboť tento systém je jedním z nejstarších a sloužil jako předloha pro mnoho států a Slovensko, z důvodů společné historie a novely, která vešla v platnost v dubnu tohoto roku. Cílem práce je zmapovat situaci na území vybraných států, najít možné odchylky a zdroje inspirace pro systém exekutorských služeb na území České republiky.
Klíčová slova: soudní vykonavatel; exekuce; soudní exekutor; výkon rozhodnutí; Světový kodex vymáhání
Název práce: The concept of bailiff services in the Czech Republic and their comparison with selected EU countries
Autor(ka) práce: Hadravová, Andrea
Vedoucí práce: Lechner, Tomáš
Oponenti práce: Mikulová, Magdalena
Since 2001, the legislation on enforcement has been fundamentally changed, on 1st 2001, Act No. 120/2001 Coll., Executors and Enforcement Activities (Enforcement Code) entered into force. The creditor has thus been given the opportunity to decide how recover his claim. Until then, his only possibility for recovering claims was through the court, but since this date he could acquire his rights through the services of a distrainer. In 2012, this duality was abolished and is executed in most cases by private distrainer. He carries out his activity for reward, which results in his status as an entrepreneur. And his reward has been a thorny issue since 2001, when the profession came into our systhem. The issue of this topic is also evidenced by the parliamentary bill, which tries to regulate to reduce the distrainer`s tariff. The thesis compares the current situation in the Czech Republic with selected states. For purposes of this thesis, I chose Germany, because there is recovery of debts through a state employee, France because this system is one of the oldest and served as a model for many states and Slovakia, for reasons of common history and amendment that came into force in April this year. The aim of the thesis is to map the situation in selected states, to find possible deviations and sources of inspiration for the system of executive services in the territory of the Czech Republic.
Klíčová slova: bailiff; enforcement of the court decision; distraint; private distrainor; Global code of enforcement

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta