Analýza dopadů zhodnocení Švýcarského franku na polské komerční banky

Název práce: Analýza dopadů zhodnocení Švýcarského franku na polské komerční banky
Autor(ka) práce: Kubátová, Klára
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Málek, Jiří
Opuštění kurzového závazku Švýcarské centrální banky v lednu roku 2015 způsobilo významný šok na finančních trzích. Posílení franku mělo zásadní dopad na Polsko, kde je velká část portfolia úvěrů na bydlení komerčních bank tvořena úvěry právě ve francích. Cílem diplomové práce je analyzovat dopady zhodnocení franku na polské komerční banky a popsat jednotlivá opatření a řešení, která byla v Polsku přijata. Úvodní část práce je věnována počátkům rozvoje úvěrování v cizí měně nejen v Polsku, ale i v kontextu zahraničního srovnání. Kapitola zároveň detailněji popisuje Doporučení S a jeho úpravy. Ve druhé kapitole je analyzován vývoj poskytování úvěrů v Polsku a na příkladu Bank Millennium je demonstrováno složení úvěrového portfolia. Závěrečná část práce detailně popisuje reakci Polska na změnu švýcarské měnové politiky a podobu konkrétních opatření.
Klíčová slova: Doporučení S; Polské hypoteční úvěry; Úvěry v cizí měně; Švýcarský frank
Název práce: The analysis of impact of the Swiss franc boost on the Polish commercial banks
Autor(ka) práce: Kubátová, Klára
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Málek, Jiří
The decision of the Swiss National Bank from January 2015 to drop the exchange rate profit of the Swiss franc caused a significant shock to the financial market. The Swiss franc boost strongly influenced Poland because many of a mortgage loan was granted precisely in this currency. The goal of the MA thesis is to analyze the impact of the Swiss franc boost on the Polish commercial banks and to describe individual measures taken and solutions found in Poland. The introductory part deals with the beginning of the expansion of foreign currency loans not only in Poland but also in the greater context of Poland´s neighbouring countries. Furthermore, the Recommendation S is described in more detail. The second chapter contains analysis of loans development in Poland. Here, the Bank Millennium is used as an example to demonstrate the loan portfolio composition. The final part of this work talks about the Polish reaction to the change of the Swiss monetary policy and to the specifics of these provisions.
Klíčová slova: Polish Mortgage Loans; Foreign Currency Loan; Swiss Franc; Recommendation S

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví