Změny v koncepci životního pojištění

Název práce: Změny v koncepci životního pojištění
Autor(ka) práce: Babický, Toni
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Kábrt, Tomáš
Hlavním tématem této diplomové práce je komplexní problematika životního pojištění primárně na českém pojistném trhu. Na začátku práce je životní pojištění popsáno z obecného hlediska. Zařazení, charakteristika, fungování. V další části jsou analyzovány podstatné body, které v životním pojištění hrají prvořadou roli. Jedná se o komparaci pojištěnosti v Evropě. Dále je to dnešní hlavní využití životního pojištění jako zajištění výpadku krátkodobého příjmu. Přístup mladých lidí k pojištění a zároveň přístup klientů obecně ke zdravotnímu dotazníku. Nedalo se opomenout kapitálové a investiční životní pojištění, které chtějí být spořícím produktem. Investičnímu ŽP byl věnován patřičný důraz vzhledem ke stopám, které na klientech za posledních 15 let zanechalo. Zmíněno bylo pojištění úrazů sportovců a vše se zakončilo dotazníkovým šetřením veřejného mínění. Vlastním přínosem v práci a také hlavním cílem je poukázání na problémové body pojištění vzhledem ke klientům a důkladný rozbor, proč se tak děje.
Klíčová slova: Pojistné právo; Poplatková struktura; Propojištěnost; Spoření na důchod; Přepojišťování ; Životní pojištění
Název práce: Changes of conception in life insurance
Autor(ka) práce: Babický, Toni
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Kábrt, Tomáš
The thesis deals with complex questions of life insurance primarily on the Czech insurance market. At the beginning of the work, life insurance is described from a theoretical point of view and its main characteristics and mechanisms are outlined. In the next step, the main topics, which have the most important place in life insurance, are analysed. It is comparison of the insurance in Europe. Then, it is current use of life insurance mainly for covering of the short-term income in case of health problems. It also deals with the opinion of young people on insurance and with approach of ordinary people to the health form connected with a new contract. For the savings, there are capital and investment life insurance mentioned. The investment life insurance is the very important part because of the problems, which it has created in the last 15 years. The thesis also speaks about the possibilities of insurance for athletes. Finally, a small questionnaire had been completed by people on the street. Own contribution of the thesis is to demonstrate problematic parts of life insurance for the clients and explanation why it is so.
Klíčová slova: Saving for pension; Insurance law; Percentage of insurance; Life insurance; Fee structure; Reinsuring

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví