Využití nutričního problému v praxi

Název práce: Využití nutričního problému v praxi
Autor(ka) práce: Vítek, Lukáš
Vedoucí práce: Kuncová, Martina
Oponenti práce: Sekničková, Jana
Cílem bakalářské práce je formulovat matematický model úlohy lineárního programování, který optimalizuje skladbu jídelníčku na základě zadaných optimálních množství jednotlivých makroživin. K řešení tohoto modelu je využito principu cílového programování. Nejprve je sestaven model, který pouze optimalizuje stravu s ohledem na výživové hodnoty, jenž je poté postupně modifikován tak, aby výsledné složení pokrmů bylo realizovatelné v praxi. Tento model je nakonec rozšířen na tři dny a problém je řešen více alternativními způsoby. V práci je nejprve představena teorie operačního výzkumu a lineárního programování a základní doporučení týkající se vyvážené stravy. Následně jsou tyto teoretické poznatky využity v praktické části. Všechny modely jsou formulovány v programu MPL for Windows a řešeny řešitelem Gurobi. Databáze potravin byla vytvořena v programu Microsoft Excel.
Klíčová slova: cílové programování; MPL for Windows; lineární programování; nutriční problém
Název práce: Practical use of diet problem
Autor(ka) práce: Vítek, Lukáš
Vedoucí práce: Kuncová, Martina
Oponenti práce: Sekničková, Jana
The aim of this bachelor thesis is to formulate a mathematical model of linear programming problem, which will optimize the menu composition based on a required optimal amount of macronutrients. The goal programming approach is used to solve this problem. At first, the model which will only optimize diet with respect to nutritional values is formulated. After that this model is modified to provide a practically usable menu composition. Finally, the model is upgraded to three days model and more alternative ways are used to solve the problem. There is introduced theory of operational research and linear programming and basic recommendations on a balanced diet in the beginning of the thesis. Then these theoretical knowledges are used in a practical part. All models are formulated in MPL for Windows and solved by the solver Gurobi. The foodstuff database was created in the Microsoft Excel.
Klíčová slova: MPL for Windows; goal programming; linear programming; diet problem

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Matematické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie