Analýza metodiky zátěžových testů dle MMF

Název práce: Analýza metodiky zátěžových testů dle MMF
Autor(ka) práce: Vrška, Vratislav
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Marková, Jana
Tato diplomová práce se zaměřuje na problematiku zátěžového testování v kontextu finanční stability. Práce je rozdělena do dvou částí. První část pojednává o metodologii zátěžového testování, přičemž speciální pozornost je věnována testovaným veličinám a sledovaným rizikům. Ve druhé části jsou potom analyzovány nedostatky a úskalí klasických zátěžových testů s ohledem na dynamický rozvoj finančních nástrojů a trhů. Důraz je kladen především na zakomponování likviditního rizika a rizika mezibankovní nákazy do současného rámce zátěžového testování. Dále jsou představeny různé alternativní nástroje, jejichž využití by mělo zvýšit komplexnost analýzy finančního zdraví bank. Lze konstatovat, že systém analýzy finanční stability před krizí byl nedostatečný, jelikož nereflektoval veškeré rizikové expozice. Hlavním přínosem této práce je utříděné předložení možných východisek, která umožňují zkvalitnit a do jisté míry také sjednotit výstupy zátěžových testů.
Klíčová slova: mezibankovní nákaza; likvidita; solventnost; MMF; finanční stabilita; zátěžové testy; makroobezřetní přístup
Název práce: An analysis of the stress testing methodology in accordance with IMF
Autor(ka) práce: Vrška, Vratislav
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Marková, Jana
This master's thesis is focused on the issues of stress testing in the context of financial stability. It consists of two major parts. The first part deals with methodology of general stress tests with special regard to stressed indicators and relevant risks. In the second part, the difficulties and shortcomings of general stress tests are analysed with respect to the dynamic expansion of financial instruments and markets. A special attention is paid to integrate liquidity risk and contagion risk into the current stress testing framework. Furthermore, the alternative instruments for increasing the complexity of banks financial soundness analysis are presented. It can be said that the system of financial stability analysis before the crisis was not sufficient because it did not reflect on all risk exposures. The main contribution of this thesis is the organized presentation of possible solutions which would help to enhance the quality of stress testing outputs and to a certain extent unify these outputs as well.
Klíčová slova: contagion risk; liquidity; solvency; IMF; financial stability; stress tests; macroprudential approach

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky