Spotřeba, cenová očekávání a deflačně-recesní spirála

Název práce: Spotřeba, cenová očekávání a deflačně-recesní spirála
Autor(ka) práce: Plný, Petr
Vedoucí práce: Mandel, Martin
Oponenti práce: Tran, Van Quang
Tato práce zkoumá vztah mezi cenovými očekáváními a přítomnou spotřebou. Především pak, zdali se odkládání výdajů na konečnou spotřebu domácností v důsledku jejich klesajících cenových očekávání; které může být spouštěčem deflačně-recesní spirály; shoduje s ekonomickou teorií a praxí. Na základě toho mohou být vyvozena vhodná hospodářsko-politická doporučení. Analýza v rámci intertemporálního spotřebního modelu dvou období rozšířeného o inflaci a riziko hypotézu o odkládání spotřeby potvrzuje. Cenová očekávání pozitivně působí na přítomnou spotřebu skrze mezičasový substituční efekt změny reálné úrokové míry. K tomu však musí být splněny určité předpoklady. Především se ekonomika musí nacházet v prostředí fixní nominální úrokové míry, substituční efekt nesmí být kompenzován efektem změny očekávaného reálného disponibilního důchodu nebo důchodovým efektem změny reálné úrokové míry a domácnosti musí disponovat vyšším disponibilním důchodem, aby si odkládání spotřeby mohli dovolit. Tato zajištění se shodují se závěry empirických analýz uvedených v práci.
Klíčová slova: zero lower bound; deflačně-recesní spirála; cenová očekávání; spotřeba; mezičasová volba
Název práce: Consumption, price expectations and deflatively-recessive spiral
Autor(ka) práce: Plný, Petr
Vedoucí práce: Mandel, Martin
Oponenti práce: Tran, Van Quang
This thesis examines the relationship between price expectations and current consumption. Especially, whether the postponement of final consumption expenditure by households, as a result of their declining price expectations; which may be a deflatively-recessive spiral starter; coincides with economic theory and practice. Based on this, appropriate economic policy recommendations can be drawn. The analysis in the framework of intertemporal consumer model of two periods extended by inflation and the risk confirms this hypothesis. Price expectations positively affect current consumption through the intertemporal substitution effect of real interest rate changes. However, certain assumptions must be fulfilled. Especially, the economy must be in a fixed nominal interest rate environment, the substitution effect must not be offset by the effect of a change in the expected real disposable income or the income effect of the change in the real interest rate and the households must have a higher disposable income so that they can afford to postpone consumption. These findings coincide with the conclusions of the empirical analyzes mentioned in this thesis.
Klíčová slova: consumption; price expectations; zero lower bound; intertemporal choice; deflatively-recessive spiral

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky