Požadavky a specifika převodních cen v pojistném sektoru

Název práce: Požadavky a specifika převodních cen v pojistném sektoru
Autor(ka) práce: Jun, David
Vedoucí práce: Francírek, František
Oponenti práce: Finardi, Savina
Cílem této diplomové práce je provedení modelové srovnávací analýzy u řízených transakcí v rámci zajištění pojišťoven a doporučení vhodných metod pro stanovení převodních cen na základě vymezených předpokladů. Práce je rozdělena na tři části. První část se věnuje problematice převodních cen se zaměřením na srovnávací analýzu a doporučené metody pro stanovení převodních cen dle Směrnice o převodních cenách pro nadnárodní podniky a daňové správy vypracované Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (Směrnice OECD). Druhá část popisuje základní poznatky a běžnou praxi k oblasti zajištění v souvislosti s přenosem pojistných rizik. Poslední část spojuje první dvě kapitoly, tj. aplikace metod pro stanovení převodních cen ve světle srovnávací analýzy dle Směrnice OECD na oblast zajištění pojišťoven (prvopojistitelů). Samotná aplikace je realizována prostřednictvím zpracování modelové srovnávací analýzy s cílem doporučení vhodných metod pro stanovení převodních cen, tj. v souladu s principem tržního odstupu.
Klíčová slova: Metody pro stanovení převodních cen; Srovnávací analýza; Převodní ceny; Zajištění; Princip tržního odstupu
Název práce: Application of transfer pricing methods for reinsurance
Autor(ka) práce: Jun, David
Vedoucí práce: Francírek, František
Oponenti práce: Finardi, Savina
The aim of this diploma thesis is to make a model comparability analysis of controlled transactions within the reinsurance of insurers and to recommend appropriate transfer pricing methods based on defined assumptions. The work is divided into three parts. The first part deals with transfer pricing issues, focusing on comparability analysis and recommended transfer pricing methods according to the Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations formulated by Organization for Economic Co-operation and Development (Guidelines OECD). The second part describes the basic knowledge and routine practice for the area of reinsurance connected to the transfer of insurance risks. The last part combines the first two chapters, i.e. application of transfer pricing methods in the light of the comparability analysis according to the Guidelines OECD for reinsurance of insurers. The application itself is implemented through the model comparability analysis in order to recommend appropriate transfer pricing methods, i.e. in accordance with the arm's length principle.
Klíčová slova: Transfer Pricing Methods; Comparability Analysis; Reinsurance; Transfer Pricing,; The Arm's Length Principle

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví