Vývoj zadlužení domácností v ČR

Autor(ka) práce: Nováková, Kamila
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
Bakalářská práce se zabývá vývojem zadluženosti domácností v ČR v letech 2007 až 2016. Cílem práce je popsat zadluženost a její příčiny, druhy úvěrů a jaké instituce poskytují úvěry. Dále se práce zaměřuje na změny, které přinesl nový Zákon o spotřebitelském úvěru. V práci je také věnována pozornost situaci v oblasti exekucí a změnám, které by mohla přinést novela insolvenčního zákona. Práce zachycuje metodiku a výsledky zátěžových testů domácností prováděných Českou národní bankou. Praktická část zahrnuje popsání vývoje zadluženosti domácností a její závislost na míře inflace, míře nezaměstnanosti a průměrné hrubé mzdě. Dále praktická část popisuje situaci v oblasti exekucí v jednotlivých krajích. Závěr zahrnuje zhodnocení práce.
Klíčová slova: exekuce; zadluženost domácností; finanční instituce; zátěžové testy; míra nezaměstnanosti
Název práce: Development of the household indebtedness in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Nováková, Kamila
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
Bachelor thesis deals with the development of the household indebtedness in the Czech Republic between 2007 and 2016. The aim of the work is to describe indebtedness and its causes, types of loans and types of institutions providing loans. Furthermore, this thesis is focused on changes that were introduced by the new Consumer Credit Act. The thesis also focuses on the situation in the area of enforcement proceedings and on the changes that can be brought by the amendment to the Insolvency Act. The thesis describes the methodology and results of household stress tests performed by the Czech National Bank. Practical part of the thesis includes description of the development of the household indebtedness and its dependence on the inflation rate, the unemployment rate and the average gross wage. Furthermore, the work describes the situation in the area of enforcement proceedings in individual regions. The conclusion includes the evaluation of the work.
Klíčová slova: financial institutions; stress tests; household indebtedness; enforcement proceedings; unemployment rate

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky