Analýza bankovní regulace Basel III ve vztahu k bankovnímu sektoru v zemích EU

Název práce: Analýza bankovej regulácie Basel III vo vzťahu k bankovému sektoru v krajinách EÚ
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca rozoberá tému regulácie bankovníctva so sústredením na novodobý regulatorný štandard Basel 3. Cieľom práce je identifikácia a rozbor dopadu týchto regulatorných pravidiel na jednak bankový sektor Európskej Únie a taktiež špecificky na sektor Českej a Slovenskej republiky. Prvá teoretická čast jednoducho vysvetľuje základné princípy a poznatky regulácie všeobecne, usporiadanie európskeho regulatorného rámcu, nedostatky Basel 2 a hlavne rámec Basel 3 samotný s ohľadom na jeho tri hlavné piliere. Druhá praktická časť pozostáva z analýzy dopadových štúdií jednak európskej inštitúcie EBA a taktiež národných centránych bánk oboch štátov. Na základe dostupných dát je vyhodnotený dopad na banky. Výsledné zistenia ukázali, že v celkovom merítku má Basel 3 pozitívny dopad na všetky zhodnotené sektory. Ani jeden z nich nevykazuje problémy pri spĺňaní vyžadovaných kritérií.
Klíčová slova: kapitálová primeranosť; NSFR; LCR; CAR; finančná páka; likvidita; dopad; Basel 3
Název práce: Analýza bankovní regulace Basel III ve vztahu k bankovnímu sektoru v zemích EU
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce rozebírá téma regulace bankovnictví se soustředěním na novodobý regulatorních standard Basel 3. Cílem práce je identifikace a rozbor dopadu těchto regulatorních pravidel na jednak bankovní sektor Evropské unie a také specificky na sektor České a Slovenské republiky. První teoretická část jednoduše vysvětluje základní principy a poznatky regulace obecně, uspořádání evropského právním rámcem, nedostatky Basel 2 a hlavně rámec Basel 3 samotný s ohledem na jeho tři hlavní pilíře. Druhá praktická část sestává z analýzy dopadových studií jednak evropské instituce EBA a také národních centrálních bank obou států. Na základě dostupných dat je vyhodnocen dopad na banky. Výsledné zjištění ukázala, že v celkovém měřítku má Basel 3 pozitivní dopad na všechny zhodnoceny sektory. Ani jeden z nich nevykazuje problémy při plnění požadovaných kritérií.
Klíčová slova: CAR; dopad; kapitálová přiměřenost; likvidita; finanční páka; NSFR; Basel 3; LCR
Název práce: The analysis of Basel III banking regulation in relationship to the banking sectors of EU countries
Jazyk práce: Slovensky
This bachelor thesis describes the topic of banking regulation with emphasis on the most recent regulatory standard Basel 3. Planned outcome of this thesis is identification and evaluation of impact on European banking sector and also specifically on sectors of Czech Republic and Slovakia. The first thoretical part of this work simply explains basic principles and knowledge of overall regulation, organizational structure of European regulatory framework, shortcomings of Basel 2 and main focus is on Basel 3 and its three pillar structure. Second, more practical, part consists of analysis of impact studies issued by EBA and also national regulators (central banks) of both countries. Finally, according to available data coming from these documents, impact on banks is evaluated. Overall results show that Basel 3 has got positive impact on all analysed sectors. None of observed subjects shows problems with compliance with required criteria.
Klíčová slova: leverage; liquidity; capital adequacy; impact; LCR; Basel 3; CAR; NSFR

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví