Zaměstnanecké benefity z účetního a daňového hlediska

Název práce: Zaměstnanecké benefity z účetního a daňového hlediska
Autor(ka) práce: Johansenová, Ann-Katie
Vedoucí práce: Müllerová, Libuše
Oponenti práce: Černý, Václav
Diplomová práce se zabývá problematikou zaměstnaneckých benefitů z účetního a daňového hlediska. Úvodní část práce se věnuje vymezení základních pojmů z oblasti odměňování zaměstnanců a právní úpravě benefitů v rámci české legislativy a to zejména s ohledem na zákoník práce a zákon o dani z příjmů. Část věnovaná daňovému řešení benefitů popisuje možnosti daňové optimalizace z pohledu zaměstnance a zaměstnavatele. Součástí je také rozbor judikatury Nejvyššího správního soudu týkající se daňových sporů mezi finančními úřady a zaměstnavateli. Závěrečná část práce se zaměřuje na srovnání účetního vykazování podle mezinárodních účetních standardů konkrétně IAS 19 a české účetní legislativy.
Klíčová slova: zaměstnanecké benefity; česká účetní legislativa; IAS 19; daň z příjmů; daň z přidané hodnoty; daňová optimalizace; judikatura
Název práce: Employee benefits from accounting and tax perspective
Autor(ka) práce: Johansenová, Ann-Katie
Vedoucí práce: Müllerová, Libuše
Oponenti práce: Černý, Václav
The thesis focuses on the accounting and tax perspective of employee benefits. The opening section of the work contains basic definitions of terms related to renumeration of employees and describes legal regulations of benefits especially within the Labour Code and Act on Income Tax. The part dedicated to tax solution of employee benefits examines possibilities of tax optimization for employees and employers. Further it includes also an analysis of judicial decisions of the Supreme Administrative Court related to tax disputes between the tax authorities and employers. The final part focuses on comparison of financial reporting according to the International Accounting Standards specifically IAS 19 and Czech accounting legislation.
Klíčová slova: employee benefits; Czech accounting legislation; IAS 19; income tax; value added tax; tax optimization; judicial decisions

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 5. 10. 2016