Analýza vývoje DPH v České republice

Autor(ka) práce: Dytrych, Ondřej
Vedoucí práce: Beneš, Jonáš
Oponenti práce: Kubátová, Květa
Daň z přidané hodnoty (DPH) se řadí mezi nepřímé daně. Je to nejvýznamnější, ale také nejmladší spotřební daň. V rámci Evropské unie (EU) patří mezi daně s vysokou mírou harmonizace. Tento vliv je patrný i v české legislativě, a proto v ní po vstupu do EU proběhlo velké množství změn. Cílem této práce bude analýza vývoje DPH v České republice se zaměřením na vybrané změny, jejich očekávání a reálné dopady. První část bude patřit historii nepřímých daní, charakteristice základních determinant DPH, výhodám a nevýhodám této daně, významu pro členské státy EU a harmonizaci v rámci EU. V další kapitole se zaměřím na konstrukci DPH v České republice od jejího zavedení po vstup České republiky do EU. Ve třetí části budou podrobně analyzovány změny, které provázely vývoj této daně včetně očekávání a vyhodnoceny jejich reálné dopady ve sledovaných obdobích (2004-2009, 2010-2015 a 2016-2017).
Klíčová slova: přenesení daňové povinnosti; význam DPH; sazby DPH
Název práce: Analysis of the VAT evolution in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Dytrych, Ondřej
Vedoucí práce: Beneš, Jonáš
Oponenti práce: Kubátová, Květa
Value added tax (VAT) is an indirect tax. It is the most significant and also young consumption tax. Regarding the European Union (EU), VAT belongs to taxes with high degree of harmonization. This influence is noticeable in Czech legislation and that is why there have been a several changes after joining the EU. The aim of this thesis is to analyze the evolution of VAT in the Czech Republic (CZ) with scope to selected changes. First part will describe the basics of VAT, advantages and disadvantages and importance for the states of EU. Second part will be about construction of VAT in the Czech legislation. Third part will be aimed on detail analysis of changes accompanying the evolution of VAT in the CZ in periods 2004-2009, 2010-2015 and 2016-2017.
Klíčová slova: VAT rates; Importance of VAT; reverse-charge mechanism

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika