Prognózování peněžních toků pro účely finančního řízení

Název práce: Prognózování peněžních toků pro účely finančního řízení
Autor(ka) práce: Potůček, Aleš
Vedoucí práce: Marek, Petr
Oponenti práce: Petriashvili, Aleksandre
Bakalářská práce se zabývá problematikou řízení peněžních prostředků (cash managementem) a prognózováním peněžních toků, a to především v globálně operujících korporacích. V první části práce je diskutováno vymezení problematiky cash managementu a jsou zde představeny nástroje, které je možné v tomto kontextu využít k efektivnějšímu finančnímu řízení. V další části je proveden teoretický rozbor metod projekce cash flow, na jehož základě jsou v praktické části aplikovány už jen vybrané postupy k sestavení peněžního plánu modelového podniku. Cílem práce je popsat současná řešení řízení peněžních prostředků, provést analýzu metod prognóz cash flow a kvality těchto metod demonstrovat na modelovém příkladu.
Klíčová slova: Řízení peněžních prostředků; řízení likvidity; prognózování cash flow; transakce; účetní struktury; peněžní prostředky; treasury; peněžní plán; treasury management; cash pooling; peněžní toky
Název práce: Cash Flow Forecasting for Financial Management
Autor(ka) práce: Potůček, Aleš
Vedoucí práce: Marek, Petr
Oponenti práce: Petriashvili, Aleksandre
The aim of the thesis is firstly to provide a definition of cash management in global corporations, secondly to analyse and assess various methods of cash forecasting. The first part of the thesis is dedicated to describing the nature of cash management and currently available tools for more effective and efficient financial management. In the following part, theoretical methods of cash forecasting are introduced, the best of which are subsequently applied on a model company through creation of a simplified cash budget. The main objective of the thesis is to describe cash management, analyse different cash forecasting methods, and demonstrate their qualities on a model exercise.
Klíčová slova: cash flow; liquidity management; transactions; account structures; cash; treasury management; Cash management; treasury; cash pooling; cash flow forecasting; cash budget

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku

Datum zadání práce: 29. 10. 2016