Zlato a jeho vliv na současný svět

Název práce: Zlato a jeho vliv na současný svět
Autor(ka) práce: Nguyen, Ngoc Han
Vedoucí práce: Cibulka, Jakub
Oponenti práce: Fleischmann, Luboš
Tato bakalářská práce se zabývá tématem zlata. Jejím cílem je pochopení funkce a významu zlata v moderním světě a analýza hlavních faktorů ovlivňující jeho cenu. Zkoumá obchodování se zlatem, zlaté rezervy a jak s nimi vynakládají centrální banky. Dále se zabývá zlatým standardem a Brettonwoodským měnovým systémem. Práce analyzuje, jak nabídka, poptávka, různé měny, měnová politika a další faktory, ovlivňují cenu zlata. Mezi některými faktory ovlivňující cenu zlata je provedena korelační analýza.
Klíčová slova: zlatý standard; zlato; faktory ovlivňující zlato; vývoj ceny zlata
Název práce: Gold and its Influence on the Current World
Autor(ka) práce: Nguyen, Ngoc Han
Vedoucí práce: Cibulka, Jakub
Oponenti práce: Fleischmann, Luboš
The bachelor thesis deals with the topic of gold. The goal is to understand the function and significance of gold in the modern world and analyse main factors influencing gold prices. The thesis explores gold trading, gold reserves and how central banks deal with these reserves. It also discusses gold standard and the Bretton Woods system. The thesis analyses how demand, supply, currencies, monetary policy and other factors influence the price of gold. Between some factors the correlation analysis is conducted.
Klíčová slova: factors influencing gold price; gold standard; gold; development of gold prices

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví