Využití kalkulací pro řízení obchodního podniku

Název práce: Využití kalkulací pro řízení obchodního podniku
Autor(ka) práce: Doan Thi, To Uyen
Vedoucí práce: Vimrová, Hana
Oponenti práce: Kolísková, Martina
Tato bakalářská práce s názvem Využití kalkulací v obchodním podniku se zaměřuje na analýzu postupu při sestavení kalkulačního vzorce podniku TA&VA s.r.o. a na návrh přiřazení nepřímých nákladů a sestavení vhodného kalkulační vzorce pro rozhodovací úlohy managementu. Teoretická část se zabývá vymezením základních pojmů, které se souvisí s vybraným tématem. Praktická část se věnuje představení podniku, sortimentu zboží, analýze nákladových položek a kalkulačního vzorce. Dále se také zabývá členěním nákladů do různých kategorií, jejich přiřazením k jednotlivým skupinám zboží. Závěrečné kapitoly praktické části obsahují návrh kalkulačního vzorce a způsobu jeho aplikace v podniku.
Klíčová slova: rozvrhová základna; metody kalkulace; kalkulační vzorec; alokace nákladů; předmět kalkulace; kalkulace; nákladové kategorie; náklady
Název práce: An Application of costing in a commercial company
Autor(ka) práce: Doan Thi, To Uyen
Vedoucí práce: Vimrová, Hana
Oponenti práce: Kolísková, Martina
This bachelor thesis called An Application of costing in a commercial company focuses on an analysis of costing methods in the company TA&VA s.r.o. and proposes a possible allocation of indirect costs, then forms a more suitable costing formula for decision-making tasks in business management. The theoretical part is devoted to the description of the basic terminology, which is related to the thesiss topic. The practical part firstly introduces the company and its range of goods, then analyses the cost items and the costing formula. Furthermore, this part discusses the classification of costs in different categories and assigns them to different product groups. The conclusion of practical part suggests the new costing formula and its implementation in business.
Klíčová slova: costing methods; costing subject; Costs; costing formula; an allocation base; cost allocation; costing; costing categories

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra manažerského účetnictví