Vývoj a proměny bezpečnostní politiky Švédska v kontextu globalizace

Název práce: Vývoj a proměny bezpečnostní politiky Švédska v kontextu globalizace
Autor(ka) práce: Rolenc, Jan Martin
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Eichler, Jan
Oponenti práce: Zemanová, Štěpánka; Krč, Miroslav; Kraftová, Ivana
Cílem práce je prozkoumat aspekty a přínosy neutrality jak pro Švédsko, tak pro mezinárodní společenství, hledat příčiny její současné měnící se a problematické situace a identifikovat příležitosti, které stále nabízí. Práce proto odpovídá na tyto výzkumné otázky: V čem spočíval přínos neutrality pro bezpečnostní politiku Švédska ve 20. století? V čem spočíval přínos švédské neutrality pro mezinárodní společenství ve 20. století? Co a jak se změnilo, že se od konce studené války švédská neutralita transformuje? Jaké příležitosti v současnosti švédská bezpečnostní politika nabízí? V souladu s cílem a otázkami je téma zpracováno jako historická interpretativní (i explanatorní) a literaturu hodnotící disertace. Její první část (1. kapitola) je konceptuální analýzou a přehledem stavu dosaženého poznání širšího kontextu tématu. Druhá část (2. a 3. kapitola) je kvalitativní jednopřípadovou studií. Práce teoreticky vychází z liberalismu, konstruktivismu a kodaňské školy bezpečnostních studií. Proměny (mezinárodní) bezpečnosti a švédské bezpečnostní politiky a neutrality interpretuje v kontextu globalizačních procesů. Identifikuje dvě pojetí bezpečnosti - vojenské a otevřené/liberální, která navazuje na dvě dimenze politické neutrality - realistickou a idealistickou a jejich aplikací dochází k odpovědím na položené otázky. Závěrem uvádí, že švédská bezpečnostní politika, potažmo neutralita byla a je především o hledání efektivních a legitimních alternativ a cest k jejich uskutečnění v transformujícím se, složitém a nejistém světě.
Klíčová slova: bezpečnostní politika; globalizace; konstruktivismus; bezpečnost; Švédsko; neutralita; liberalismus
Název práce: Developments and Changes in Swedish Security Policy in the Context of Globalization
Autor(ka) práce: Rolenc, Jan Martin
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Eichler, Jan
Oponenti práce: Zemanová, Štěpánka; Krč, Miroslav; Kraftová, Ivana
The aim of the thesis is to examine the aspects and benefits of neutrality for both Sweden and the international community, to look for the causes of its current changing and problematic situation and to identify the opportunities it still offers. The text therefore answers these research questions: What was the contribution of neutrality to Sweden's security policy in the 20th century? What was the contribution of Swedish neutrality to the international community in the 20th century? What has changed and how that, since the end of the Cold War, Swedish neutrality has been transformed? What opportunities does Swedish security policy offer today? In accordance with the aims and questions, the topic is elaborated as an historical interpretive (and explanatory) and literature-assessing dissertation. Its first part (chapter 1) is a conceptual analysis and a state of the art review of the wider context of the topic. The second part (chapters 2 and 3) is a qualitative single case study. As to theory, the thesis draws from liberalism, constructivism and the Copenhagen School of Security Studies. The changes in (international) security and Swedish security policy and neutrality are interpreted in the context of globalisation processes. The text identifies two notions of security - military and open/liberal, which it links to two dimensions of political neutrality - realistic and idealistic and, by applying them, answers the questions asked. It concludes that the Swedish security policy or neutrality has been and is primarily about finding effective and legitimate alternatives and ways to implement them in a transforming, complex and uncertain world.
Klíčová slova: liberalism; security; Sweden; security policy; neutrality; globalisation; constructivism

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politické vztahy
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.