DEVIZOVÉ REZERVY A JEJICH VLIV NA HOSPODAŘENÍ ČNB

Autor(ka) práce: Sýkora, Tomáš
Vedoucí práce: Koderová, Jitka
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
Bakalářská práce je zaměřena na problematiku devizových rezerv, která úzce souvisí s hospodařením centrální banky, a to konkrétně v pojetí České národní banky. Teoretická část nastiňuje obecné pojetí devizových rezerv a také to, jak je v bilanci centrální banky chápat. Dále ukazuje, jaký mají význam v jednotlivých systémech měnových kurzů, které jsou zde blíže popsány a jaký vliv mají na hospodaření centrální banky. Praktická část již ukazuje vývoj devizových rezerv v bilanci České národní banky od roku 1993, tedy od měnové odluky. Česká národní banka nejdříve pomocí pevného měnového kurzu a poté od roku 2013 z důvodu intervenčního závazku naakumulovala ve své bilanci velké množství devizových rezerv. Tím se dostala do otevřené devizové pozice a tato práce analyzuje vztah devizových rezerv a hospodaření České národní banky, které z velké míry závisí na kurzových rozdílech z přecenění právě těchto rezerv. Práce se také zaměřuje na to, jestli je případná ztráta České národní banky z důvodu předpokládané apreciace koruny po opuštění kurzového závazku skutečně problém.
Klíčová slova: devizové intervence; systémy měnových kurzů; hospodaření ČNB; ztráta centrální banky; devizové rezervy
Název práce: Foreign exchange reserves and their influence on performance of Czech National Bank
Autor(ka) práce: Sýkora, Tomáš
Vedoucí práce: Koderová, Jitka
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
This bachelor's thesis focuses on foreign exchange reserves, which are closely related to performance of central bank, namely Czech National Bank. Theoretical part sketches out general concept of foreign exchange reserves and how to understand them in a balance sheet. Additionally, it shows their purpose in foreign exchange rate systems which are more detailed described bellow and what influence they have on performance of national bank. Practical part shows a development of foreign exchange reserves of Czech National Bank since 1993. First, due to fixed foreign exchange rate and then since 2013 due to intervention of Czech National Bank, it accumulated a huge amount of foreign exchange reserves in its balance sheet. That was the cause of open foreign exchange position. The thesis analyses the relation between foreign exchange reserves and performance of Czech National Bank, which hugely depends on revaluation differences of foreign exchange reserves. It also focuses on a dilemma, whether it truly is a problem for Czech National Bank to suffer a loss from expected appreciation of Czech Koruna after leaving the intervention obligation.
Klíčová slova: foreign exchange rate systems; performance of Czech National Bank; loss of central bank; foreign exchange interventions; foreign exchange reserves

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky