Management odtokových poměrů v povodí řeky Svratky nad Vírskou přehradou

Název práce: Management odtokových poměrů v povodí řeky Svratky nad Vírskou přehradou
Autor(ka) práce: Kala, David
Vedoucí práce: Syrovátka, Oldřich
Oponenti práce: Humešová, Tereza
Tato práce se zabývá managementem odtokových poměrů v povodí řeky Svratky nad Vírskou přehradou. Základ práce tvoří zjištění stavu oblasti řeky Svratky nad vodní nádrží Vír a jejích pramenišť, definování problémů a výběr ohrožených území ve sledovaném povodí. V rámci práce bude zjišťován postoj obcí s rozšířenou pů-sobností a zástupce státního podniku Povodí Moravy k problematice odtokových poměrů v krajině a pozemkovým úpravám. Současný problém povodí je dán aktuál-ním stavem krajiny. Splachy, snížená schopnost krajiny udržet vodu, eroze půdy, ze-mědělská činnost způsobují znečištění toků. Stabilně nejhorší situace je zaznamenává-na na přítoku Svratky Bílý potok pod Poličkou. Na tomto konkrétním toku je navrže-no území k prioritnímu zahájení pozemkových úprav.
Klíčová slova: Management odtokových poměrů; Vodní nádrž Vír; Pozemkové úpravy ; Revitliazce vodních toků a nádrží; Řeka Svratka; Pramenná oblast
Název práce: Management of runoff conditions in the Svratka river basin above Vírská dam
Autor(ka) práce: Kala, David
Vedoucí práce: Syrovátka, Oldřich
Oponenti práce: Humešová, Tereza
This thesis deals with the management of drainage ratios in the river basin of Svratka River upon Vírská Reservoir. The core part and aim of this work is to determine the condition of the Svratka River upon the Vír Reservoir and its springs, to define the problems and to select the threatened areas in above mentioned area. Part of this thesis is also to detect the attitude of the municipalities with extended activity and representatives of the state enterprise, Povodí Moravy. These entities will be investigated on the issue of outflow conditions in landscape and landscape adjustments. The current problem of the river basin is given by the ongoing state of the landscape. Wash downs, reduced ability of landscape to maintain water, soil erosion, agricultural activity cause pollution of streams. The steadily worst situation is noted on the Bílý potok below Polička, Svratka River inflow. This particular area is labelled for priority landscape adjustment.
Klíčová slova: Vír reservoir; Effluent management; Revitalization of watercourses and reservoirs; Spring area; Svratka River; Landscape adjustments

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu