Analýza komparativní výkonnosti Dopravního podniku města Olomouce, a.s

Název práce: Analýza komparativní výkonnosti Dopravního podniku města Olomouce, a.s
Autor(ka) práce: Krausová, Iveta
Vedoucí práce: Machek, Ondřej
Oponenti práce: Prokůpek, Marek
Cílem této diplomové práce je provedení analýzy efektivnosti a výkonnosti dopravních podniků v České republice, určení konkurenční pozice Dopravního podniku města Olomouce, a.s. z hlediska efektivnosti a výkonnosti mezi ostatními analyzovanými dopravními podniky a formulace doporučení tomuto podniku. Teoretický základ se věnuje výkladu pojmů efektivnost a výkonnost a metodám jejich hodnocení. Těmito metodami jsou analýza obalu dat a benchmarking. V části pojednávající o datech, metodách a výsledcích je po představení srovnávaného Dopravního podniku města Olomouce, a.s. provedena analýza obalu dat u devatenácti dopravních podniků v České republice, kdy tato kapitola nejprve obsahuje popis vstupních dat a poté analýzu výsledků srovnání efektivity těchto podniků. V další části je proveden benchmarking dopravních podniků pomocí vybraných poměrových ukazatelů v oblasti technické, výkonové a finanční.
Klíčová slova: benchmarking; analýza obalu dat; DEA; efektivnost; výkonnost
Název práce: A Comparative Analysis of Performance of Dopravní podnik města Olomouce, a.s
Autor(ka) práce: Krausová, Iveta
Vedoucí práce: Machek, Ondřej
Oponenti práce: Prokůpek, Marek
The aim of this thesis is focuses on analysis of efficacy and performance of transport companies in the Czech Republic and the determining of the competitive position of Dopravní podnik města Olomouce, a.s. among other analysed companies and proposing recommendations for this company. The theoretical base concentrates on the interpretation of concepts of efficacy and performance and methods of their evaluation. These methods include Data Envelopment Analysis and Benchmarking. Following section which is focused on data and methods includes introduction to analysed company, Dopravní podnik města Olomouce, a.s., and also a Data Envelopment Analysis of nineteen transport companies in the Czech Republic. This chapter begins with a description of the input data and then the analysis of the comparison of the efficacy of these enterprises. In the next part benchmarking of transport companies is carried out using selected ratios in the technical, performance and financial field.
Klíčová slova: DEA; Envelopment Analysis; performance; efficacy; benchmarking

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská