Psychologie barev a barevná harmonie ve fotografii

Název práce: Psychologie barev a barevná harmonie ve fotografii
Autor(ka) práce: Melenová, Michaela
Vedoucí práce: Horný, Stanislav
Oponenti práce: Černý, Zbyněk
Tématem této diplomové práce je teorie barev a její využití ve fotografii. Cílem práce je uvést základní informace potřebné k orientaci v teorii barev a následně představit její využití ve fotografické praxi. Teoretická část práce se věnuje základním vlastnostem barev, jejich členění a principům míchání barev. Dále je rozebráno působení barev, jednotlivá barevná schémata a druhy kontrastu. V praktické části je představeno deset současných českých fotografů a příklady jejich prací, ve kterých jsou popsaná barevná schémata uplatněna. Práce vychází z dostupné literatury a zosobních konzultací s odborníky z praxe.
Klíčová slova: Barevné schéma; Barva; Fotografie
Název práce: Psychology of colours and colour harmony in a photograph
Autor(ka) práce: Melenová, Michaela
Vedoucí práce: Horný, Stanislav
Oponenti práce: Černý, Zbyněk
The focus of this diploma thesis is the theory of colours and their use in a photograph. The main objective of this paper is to state the basic information, which is necessary to be able to orientate in a theory of colours and subsequently introduce its use in a photographic practice. The theoretical part of this paper focuses on basic characteristics of colours, their segmentation and principles of colour mixing. Further discussed is the effect of colours, individual colour schemes and contrast types. The practical part introduces ten, current Czech photographers and examples of their work, where the used colour schemes are described. The paper is based on available literature and personal consultations with experts from practice.
Klíčová slova: Colour scheme; Photograph; Colour

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Arts Management