Proč je fenomén omezení či zrušení hotovostních plateb kontroverzním tématem?

Název práce: Proč je fenomén omezení či zrušení hotovostních plateb kontroverzním tématem?
Autor(ka) práce: Šantorová, Jana
Vedoucí práce: Zamrazilová, Eva
Oponenti práce: Johanis, Milan
Tato diplomová práce se zabývá tématem konceptu bezhotovostní ekonomiky, a to z pohledu vybraných zájmových skupin. V teoretické části se nejdříve zaměřuji na vznik, vývoj a aktuální podobu peněz jako platebních prostředků, a to jak ve fyzické (hotovostní) formě, tak i v digitální (bezhotovostní) podobě. Následně peníze stavím do kontextu vzniku obchodních bank, centrálních bank a monetární politiky. Vzhledem k tématu práce nemohu opomenout kritiku hotovostní ekonomiky a fyzického oběživa, proto se v praktické části práce prvotně věnuji rozborům nejčastěji uváděných kritických argumentů. Druhá část praktické části je posléze věnovaná analýze vývoje oběživa ve vybraných zemích, jako je Švédsko, USA, Japonsko a Indie.
Klíčová slova: Hotovostní a bezhotovostní společnost; Oběživo; Centrální a komerční bankovnictví; Hotovostní a bezhotovostní platba; Regulace; Měnová politika
Název práce: Why is the phenomenon of limiting or canceling cash payments a controversial topic?
Autor(ka) práce: Šantorová, Jana
Vedoucí práce: Zamrazilová, Eva
Oponenti práce: Johanis, Milan
This diploma thesis deals with the concept of the creation of a non-cash economy, from the point of view of selected interest groups. In the theoretical part, I focus on the creation, development and current form of money as a means of payment, both in physical (cash) and digital (non-cash) form. Then I put the money in the context of the establishment of commercial banks, central banks and monetary policy. With regard to the topic of the thesis, I can not forget the criticism of the cash economy, so in the practical part of this diploma thesis I first deal with analyzes of the most frequently cited critical arguments. The second part of the analytical part is then devoted to the analysis of the development of currency in selected countries such as Sweden, Japan, USA and India.
Klíčová slova: Cash and non-cash payment; Cash and non-cash society; Central and commercial banking; Monetary Policy; Currency; Regulation

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky