Kvantitativní uvolňování Fedu a dolarové zadlužení emerging ekonomik

Název práce: Kvantitativní uvolňování Fedu a dolarové zadlužení emerging ekonomik
Autor(ka) práce: Zemanová, Lenka
Vedoucí práce: Brůna, Karel
Oponenti práce: Gevorgyan, Kristine
Tato diplomová práce se zabývá vlivem nekonveční měnové politiky prováděné americkou centrální bankou na dolarové zadlužení Brazílie, Indie, Mexika a Číny. V práci je teoreticky rozebráno zadlužení emerging ekonomik s důrazem na jeho vznik, udržitelnost a vliv na platební bilanci a investiční pozici země. Dále práce popisuje kvantitativní uvolňování Fedu, jeho transmisní mechanismus, jednotlivé etapy a dopad na ekonomiku USA. V závěrečné části je teoreticky metodou dedukce odvozen vliv kvantitativního uvolňování na dolarové zadlužení emerging ekonomik a následně jsou teoretické závěry porovnány se skutečným vývojem.
Klíčová slova: kvantitativní uvolňování; udržitelnost zahraničního zadlužení; zahraniční zadlužení; emerging ekonomiky
Název práce: Quantitative easing of Fed and dollar indebtedness of emerging economies
Autor(ka) práce: Zemanová, Lenka
Vedoucí práce: Brůna, Karel
Oponenti práce: Gevorgyan, Kristine
This diploma thesis is focused on impact of unconventional monetary policy of central bank of The United States of America on dollar indebtness of Brazil, India, Mexico and China. Firstly it sumarises external indebtness of emerging economies with a focus on its origin, sustainability and its impact on balance of payments and international investment position. Then it describes the quantitative easing of the Fed with a focus on transmision mechanism of quantitative easing, periods of quantitative easing and its impact on US economy. In the last part of the thesis is derived the impact of quantitative easing on dollar external indebtness of emerging markets by the method of deduction. Conclusions are confronted with the real developement of an indebtness.
Klíčová slova: Quantitative easing; external debt sustainability; emerging economies; external debt

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky