Možnosti finančního zajištění ve stáří v podmínkách ČR

Název práce: Možnosti finančního zajištění ve stáří v podmínkách ČR
Autor(ka) práce: Sussmannová, Jitka
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Daňhel, Jaroslav
Tématem diplomové práce je „Možnosti finančního zajištění ve stáří v podmínkách České republiky“. Práce je rozdělena do čtyř kapitol, úvodní kapitola se zabývá důchodovým systémem České republiky a problematikou demografického stárnutí populace. V dalších částech se práce se zaměřuje na vybrané produkty českého finančního trhu, které jsou vhodným nástrojem pro tvorbu vlastních úspor na stáří. Mezi vybranými produkty je doplňkové penzijní spoření, podílový fond a investiční životní pojištění. V poslední kapitole jsou modelové příklady s výpočtem výše finanční rezervy pro období důchodu, kterou lze vytvořit prostřednictvím jednotlivých finančních produktů. Na závěr jsou vybrané produkty porovnány dle vlastností, které jsou pro zájemce důležité při výběru konkrétního produktu.
Klíčová slova: důchodový systém; demografický vývoj; starobní důchod; doplňkové penzijní spoření; investiční životní pojištění; kolektivní investování
Název práce: Possibilities for creating financial security for elderly in the environment of the Czech Republic
Autor(ka) práce: Sussmannová, Jitka
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Daňhel, Jaroslav
The topic of this thesis is: “Possibilities for creating financial security for elderly in the environment of the Czech Republic”. The paper is divided into four chapters; the first chapter elaborates on the pension system in the Czech Republic along with an evaluation of the problem of demographic aging of the population. The following chapters are focused on selected financial products, which are appropriate for creating one’s retirement savings. These products involve instruments such as pension schemes, common funds as well as investment life insurance. The last chapter includes model examples with a calculation of the financial reserve for the period of retirement, which is possible to create via individual financial instruments. Lastly, the financial instruments are compared based on characteristics, which are important for the user when selecting particular product.
Klíčová slova: pension system; demographic trends; pension; pension schemes; investment life insurance; collective investment

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví