Ocenění společnosti MONETA Money Bank, a.s

Autor(ka) práce: Šelepa, Ladislav
Vedoucí práce: Teplý, Petr
Oponenti práce: Hejdová, Martina
Předmětem diplomové práce je ocenění společnosti Moneta Money Bank, a.s. a prokázání poklesu hlavních činitelů ovlivňujících zisk středně velkých bank v ČR. Autor analyzuje vývoj celkové úrokové marže, čisté výnosy z poplatků a provizí k průměrným aktivům a vývoj správních nákladů k průměrným aktivům středně velkých bank. K analýze je využita Box-Jenkinsova metodologie časových řad pomocí níž se autor snaží předpovědět budoucí vývoj těchto činitelů ziskovosti. Výsledné závěry jsou použity ke konstrukci předpokladů pro ocenění bankovního domu Moneta Money Bank, a.s. pomocí výnosové metody a tržního srovnání využívajících ukazatelů P/E a P/BV. Autor se zde snaží prokázat hypotézu o nadhodnocení tržní ceny akcie Monety Money Bank, a.s. k datu ocenění 31. 12. 2016 činící 82,80 Kč vzhledem k její vnitřní hodnotě 80,12 Kč určené výnosovou metodou reflektující daný potenciál společnosti generovat volný peněžní tok pro akcionáře.
Klíčová slova: Box-Jenkinsova metodologie; Vnitřní hodnota akcie; CAPM; volný peněžní tok pro akcionáře; celková úroková marže
Název práce: Valuation of Moneta Money Bank, a.s
Autor(ka) práce: Šelepa, Ladislav
Vedoucí práce: Teplý, Petr
Oponenti práce: Hejdová, Martina
The subject of the diploma thesis is the valuation of Moneta Money Bank, a.s. and to prove a recent decline in the main factors affecting the profitability of medium-sized banks in the Czech Republic. The author analyzes the development of the total interest margin, the net fee and commission income on average assets and the development of administrative costs to the average assets of medium-sized banks. The analysis uses Box-Jenkins' time series methodology to help them predict the future development of these profitability factors. The resulting conclusions are used to construct prerequisites for valuation of Moneta Money Bank, a.s. using the FCFE method and market comparisons using the P/E and P/BV multiples. The author tries to prove the hypothesis of overvaluation of Monet's market price of CZK 82.80 at the date of valuation on December 31, 2016, compared to its intrinsic value of CZK 80.12, which was determined by a FCFE method reflecting the given potential of the company to generate a free cash flow for its shareholders.
Klíčová slova: free cash flow to equity; CAPM; Box-Jenkins methodology; total interest margin; Intrinsic value of a stock

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví