Název práce: Cestovní ruch ve vybraných skandinávských zemích EU: současné trendy a možnosti rozvoje
Autor(ka) práce: Pospíšil, Marek
Vedoucí práce: Vošta, Milan
Oponenti práce: Jedlinský, Jakub
Bakalářská práce s názvem Cestovní ruch ve vybraných skandinávských zemích EU: současné trendy a možnosti rozvoje zkoumá cestovní ruch Dánska, Finska a Švédska a zabývá se možnostmi jeho dalšího rozvoje. Cílem práce je analyzovat cestovní ruch ve vybraných zemích na základě několika ukazatelů, metodou komparace poté porovnat zjištěné údaje mezi těmito zeměmi a pokusit se nastínit budoucí trendy, a tedy možnosti, jak nadále cestovní ruch v dané oblasti rozvíjet. První kapitola se věnuje samotnému pojmu cestovní ruch, jeho dělení a podpoře od Evropské unie. Druhá kapitola již zkoumá cestovní ruch Dánska, Finska a Švédska a následně vzájemně porovnává zjištěné údaje. Třetí, poslední, kapitola se zabývá možnostmi rozvoje cestovního ruchu v dané oblasti. Práce se ovšem zabývá možností rozvoje z jiného pohledu, konkrétně novými produkty cestovního ruchu z hlediska motivace účastníků. To znamená zaměřit se na určité aktuálně nastupující trendy v této oblasti, které mají velký příslib rozvoje do budoucna (event turismus, gastronomický cestovní ruch atd.) a na těchto trendech ukázat, v jaké oblasti by se mohly rozvinout a v jaké oblasti se již nachází a začínají prosazovat.
Klíčová slova: Švédsko; Cestovní ruch; Dánsko; Finsko; Evropská unie; trendy; rozvoj
Název práce: Tourism in selected Scandinavian EU countries: current trends and development possibilities
Autor(ka) práce: Pospíšil, Marek
Vedoucí práce: Vošta, Milan
Oponenti práce: Jedlinský, Jakub
The bachelor's thesis titled Tourism in selected Scandinavian EU Countries: current trends and development possibilities examines the tourism of Denmark, Finland and Sweden and deals with the possibilities of its further development. The aim of the thesis is to analyze tourism in selected countries on the basis of several indicators, compare the data between these countries and try to suggest the future trends and therefore the possibilities to continue the development of tourism in the given area. The first chapter deals with the concept of tourism itself, its division and support from the European Union. The second chapter already examines the tourism of Denmark, Finland and Sweden, and then compares the findings with each other. The third, last, chapter deals with the possibilities of tourism development in the given area. The thesis deals with development possibilities from another point of view, especially with new tourism products from the point of view of the motivation of the participants. This means focusing on certain current trends in this area, which have a great promise in the future development (event tourism, gastronomic tourism etc.) and show on these trends, in which area they could be developed and in which area they are already beginning to push.
Klíčová slova: Tourism; Denmark; Finland; Sweden; European Union; trends; development

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů