Název práce: Zahraničná a bezpečnostná politika Európskej únie voči Sýrii po vypuknutí krízy v roku 2011
Jazyk práce: Slovensky
Aj keď sa dôvody na poskytovanie humanitárnej pomoci môžu zdať jasné, nie vo všetkých prípadoch slúži humanitárna pomoc len na záchranu životov a zmiernenie utrpenia ľudí po katastrofách spôsobených prírodnými živlami alebo ľudskou činnosťou. Hoci Rada, Európska komisia, Európsky parlament a členské štáty EÚ prijali Európsky konsenzus o nezávislosti politiky EÚ v tejto oblasti a zdôrazňujú poskytovanie humanitárnej pomoci podľa medzinárodného práva na zásadách nezávislosti, nestrannosti, neutrality a ľudskosti, humanitárna pomoc môže slúžiť aj na vykonávanie politickej funkcie.Cieľom bakalárskej práce je teda analyzovať na koľko sa poskytovanie humanitárnej pomoci EÚ v Sýrii odvíjalo od humanitárnych a na koľko od politických dôvodov.
Klíčová slova: Sýria; humanitárna pomoc EÚ; SZBP; Európska komisia; ECHO
Název práce: EU's Common Foreign and Security policy towards Syria after the outbreak of crisis in 2011
Jazyk práce: Slovensky
Although, the reasons for providing humanitarian aid are clear, not in each case serves the humanitarian aid for saving lives and reducing human suffering after the natural or man-made disasters. The principles of humanity, neutrality, impartiality and independence are grounded in International Humanitarian Law. At EU level, the humanitarian principles are enshrined in the European Consensus on Humanitarian Aid, signed in December 2007 by the Council of the EU, the European Parliament and the European Commission. However, humanitarian aid can perform a political function. In my bachelor thesis, I am trying to analyze to what extent is the EU's humanitarian aid inspired by humanitarian reasons and to what extent for political reasons. To answer this question the description of the situation in Syria in years 2011-2015 and of the EU's response to the ever-worsening situation is chosen.
Klíčová slova: EU humanitarian aid; CFSP; European Commission; ECHO; Syria
Název práce: Zahraniční a bezpečnostní politika Evropské unie vůči Sýrii po vypuknutí krize v roce 2011
Jazyk práce: Slovensky
I když se důvody na poskytování humanitární pomoci mohou zdát jasný ne ve všech případech slouží humanitární pomoc jen na záchranu životů a zmírnění utrpění lidí po katastrofách způsobených přírodními živly nebo lidskou činností. Hoci Rada, Evropská komise, Evropský parlament a členské státy EU přijali Evropský konsenzus o nezávislosti politiky v této oblasti a zdůrazňují poskytovaní humanitární pomoci, podle mezinárodního práva na zásadách nestrannosti, nezávislosti, neutrality a lidskosti, humanitární pomoc může být určená rovněž na vykonávaní politické funkce. Cílem bakalářské práce je tehdy analyzovat na kolik se poskytování humanitární pomoci EU v Sýrii odvíjelo od humanitárních důvodu a na kolik od politických důvodu. To bude zkoumano opisem situace v jednotlivých letech a reakcí EU na zhoršujicí se humanitární katastrofu v Sýrii od roku 2011 po rok 2015.
Klíčová slova: Sýrie; humanitární pomoc EU; SZBP; Evropská komise; ECHO

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie