Implementace úhradového DRG mechanismu na Slovensku v letech 2011-2016

Název práce: Implementácia úhradového DRG mechanizmu na Slovensku v rokoch 2011-2016
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom diplomovej práce je analýza a komplexné zhodnotenie implementácie úhradového DRG systému na Slovensku. Teoretická časť práce charakterizuje trh so zdravotnými službami a definuje fungovanie DRG systému. Analyzuje jeho historický vývoj, jeho štruktúru, princípy a pravidlá, pričom sa venuje aj vývoju jeho možných alternatív. Praktická časť diplomovej práce analyzuje implementáciu klasifikačného DRG systému v prostredí slovenského zdravotníctva, pričom ponúka komparáciu súčasného financovania hospitalizácií ústavnej zdravotnej starostlivosti s implementovaným DRG systémom. V praktickej časti bola ďalej vytvorená SWOT analýza, ktorá zohľadnila silné a slabé stránky implementácie DRG systému na Slovensku. Zanalyzovala ďalšie možnosti rozvoja a kultivácie DRG systému v prostredí Slovenska a poukázala na prípadné hrozby, ktoré sú s fungovaním systému spojené. Výsledok analýzy ukázal, že implementácia DRG v podmienkach Slovenska prinesie viac pozitív a možností, ako negatív a možných hrozieb.
Klíčová slova: DRG systém; zdravotníctvo; úhradový mechanizmus; Slovensko
Název práce: Implementation of DRG mechanism in Slovakia in the years 2011- 2016
Jazyk práce: Slovensky
The objective of the diploma thesis is to analyze and evaluate the implementation of DRG system in Slovakia. The theoretical part of the diploma thesis characterizes the health care market and defines functions of DRG system. It analyzes its historical development, its structure, its principles and rules, and it also deals with the development of alternatives of DRG system. Applied part of the thesis analyzes the implementation of the classification DRG system in the Slovak health care system, offering a comparison of the current financing of hospitalization with the implemented DRG system. Applied part of the thesis make a SWOT analysis, which shows strengths and weaknesses of the implementation of the DRG system in Slovakia. It analyzed the opportunities of developing and cultivating the DRG system in the Slovak environment and pointed out the possible threats connected with the DRG system. The results of the analysis has shown that implementation of DRG system in Slovakia will bring more positives and opportunities than negatives and possible threats.
Klíčová slova: DRG system; payment system; health care system; Slovakia
Název práce: Implementace úhradového DRG mechanismu na Slovensku v letech 2011-2016
Jazyk práce: Slovensky
Cílem diplomové práce je analýza a komplexní zhodnocení implementace uhradového DRG systému na Slovensku. Teoretická část práce charakterizuje trh se zdravotními službami a definuje fungování DRG systému. Analyzuje jeho historický vývoj, jeho strukturu, principy a pravidla, přičemž se věnuje i vývoji jeho možných alternativ. Praktická část diplomové práce analyzuje implementaci klasifikačního DRG systému v prostředí slovenského zdravotnictví, přičemž nabízí komparaci současného financování hospitalizací ústavní zdravotní péče s implementovaným DRG systémem. V praktické části byla dále vytvořena SWOT analýza, která zohlednila silné a slabé stránky implementace DRG systému na Slovensku. Analyzovala další možnosti rozvoje a kultivace DRG systému v prostředí Slovenska a poukázala na případné hrozby, které jsou s fungováním systému spojené. Výsledek analýzy ukázal, že implementace DRG v podmínkách Slovenska přinese více pozitiv a možností, jak negativ a možných hrozeb.
Klíčová slova: Slovensko; DRG systém; úhradový mechanismus; zdravotnictví

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky