Název práce: Vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti na středních školách v České republice
Autor(ka) práce: Fabešová, Veronika
Vedoucí práce: Votava, Libor
Oponenti práce: Caklová, Denisa
Diplomová práce se zabývá vzděláváním v oblasti finanční gramotnosti na středních školách v České republice. Cílem této práce je zjistit úroveň finančních znalostí studentů vybraných středních škol, ověřit působení zvolených faktorů na finanční znalosti a popsat implementaci finanční gramotnosti do výuky vybraných škol. Dílčímcílem je zjištěné výsledky mezi školami a ročníky porovnat. Druhým dílčím cílem je navrhnout doporučení pro možné zlepšení výuky finanční gramotnosti. V teoretické části jsou vymezeny pojmy týkající se finanční gramotnosti a dokumenty upravující tuto oblast. V aplikační části je provedeno dotazníkové šetření finančních znalostí studentů a standardizované rozhovory se zástupci jednotlivých škol.
Klíčová slova: finanční gramotnost; finanční vzdělávání; Standardy finanční gramotnosti; rámcové vzdělávací programy; školní vzdělávací programy
Název práce: Education on financial literacy in high schools in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Fabešová, Veronika
Vedoucí práce: Votava, Libor
Oponenti práce: Caklová, Denisa
The diploma thesis deals with education in the field of financial literacy in the Czech Republic. The aim of this thesis is to determine the level of financial knowledge of students of selected high schools, to verify the influence of selected factors on financial knowledge and to describe the implementation of financial literacy in the education of selected schools. A partial goal is to compare results between schools and grades. The second partial objective is to propose recommendations for possible improvements in financial literacy. The theoretical part defines the concepts of financial literacy and documents regulating this area. In the application part, questionnaire survey of students' financial knowledge and standardized interviews with representatives of individual schools is carried out.
Klíčová slova: financial literacy; financial education; Financial Literacy Standards; framework education programmes; school education programmes

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu