The state of population health in the Czech Republic, Greece and Sweden

Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Langhamrová, Jitka
Osoba oponující práci: Svačinová, Kornélia

Název práce: The state of population health in the Czech Republic, Greece and Sweden
Typ práce: Bachelor thesis
Jazyk práce: English
Abstrakt: The bachelor thesis analyses and compares the state of population health in the Czech Republic, Greece and Sweden – countries situated in contrasting regions of the European Union with the very high Human Development Index, but with completely different history, different political and socioeconomic conditions. The work is divided into two parts. The first one is theoretical and is focused on basic concepts and terminology related generally to health and to the state of population health and its measurement. Furthermore, this part includes an information about the European Health Interview Survey (EHIS) which results are used in the final part of the thesis. The following practical part introduces general information about the selected countries, their basic demographic characteristics, and provides a detailed analysis of the evolution of population health indicators between 1996 and 2014, such as total mortality, causes of death, infant mortality, life expectancy, Healthy Life Years. The last part also provides an overview of the EHIS 2014 results in the selected states.
Klíčová slova: population health ; health determinants; European Health Interview Survey (EHIS)

Studijní program a Studijní obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Sociálně ekonomická demografie
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Faculty of Informatics and Statistics
Název katedry: Department of Demography

Datum zadání práce: 5. 10. 2017
Datum podání práce: 5. 1. 2018
Datum obhajoby: 2018
Výsledek obhajoby: -

Hlavní práceSoubor bude zveřejněn po obhajobě

Identifikátor Odkaz identifikátoru je funkční pouze u obhájených prací.