Vývoj zatížení občanů výdaji na bydlení v ČR

Název práce: Vývoj zatížení občanů výdaji na bydlení v ČR
Autor(ka) práce: Koppan, Ondřej
Vedoucí práce: Toth, Petr
Oponenti práce: Lukavec, Martin
Cílem práce je analýza vývoje zatížení občanů ČR výdaji na bydlení, zejména v sektoru vlastnického bydlení. Teoretická část obsahuje teoretická východiska ekonomiky bydlení, literární rešerši témat jako je bydlení, bytový fond, sociální bydlení, či koncepce bytové politiky. K provázanosti s praktickou částí přispívá teoretická kapitola o vývoji bytové výstavby v ČR. Praktická část pomocí analýzy a srovnání ukazuje, že za růstem cen vlastnického bydlení nestály ceny stavebních materiálů, ale faktory jako vstup ČR do EU, silné populační vlny, cenová bublina kolem roku 2007, zájem zahraničních investorů, či stěhování lidí z venkova do měst. Ceny rostou, protože na výkyvy poptávky není možné rychle a pružně reagovat navýšením nabídky, neboť výstavba bytových projektů je v ČR dlouholetý proces. Občané ČR byli zatíženi výdaji na vlastnické bydlení nejvíce v období kolem roku 2008. Nejméně naopak v letech 2011–2016. Poté zatížení opět roste vzhledem k nedostatečné intenzitě bytové výstavby. Vlastnického bydlení si lze dnes „pořídit“ za průměrnou hrubou měsíční mzdu o něco méně než v roce 2005, zatímco potravin o 23 % více, položek z oblasti dopravy o 60 % více a obuvi a oděvů dokonce o 70 % více.
Klíčová slova: sociální bydlení; dostupnost bydlení; ekonomika bydlení
Název práce: Development of the burden of citizens on housing expenditure in Czech Republic
Autor(ka) práce: Koppan, Ondřej
Vedoucí práce: Toth, Petr
Oponenti práce: Lukavec, Martin
The aim of the thesis is to analyze the development of the burden of Czech citizens on housing expenditure, especially in the house ownership sector. The theoretical part contains the theoretical starting points of housing economy, literary research of topics such as housing, housing fund, social housing, or the concept of housing policy. The theoretical chapter on the development of housing construction in the Czech Republic contributes to the practical part. The practical part, through analysis and comparison, shows that the rise in prices of apartments was not caused by the rise in prices of building materials, but by factors such as the Czech Republic's entry into the EU, strong population waves, the price bubble around 2007, the interest of foreign investors, or the migration of people from rural areas to cities. Prices rise as demand fluctuations can not be quickly and flexibly responded by increasing supply, as the construction of housing projects is a long-term process in the Czech Republic. Citizens of the Czech Republic were burdened most with the home ownership in the period around 2008. On the contrary, least in 2011-2016. Then the load grows again due to the insufficient intensity of housing construction. If we consider the growth of the average gross monthly wage since 2005, it can be said that we can buy little less of housing today, while 23 % more food, 60% more transport items and shoes and clothes even 70 % more.
Klíčová slova: housing economy; social housing; housing affordability

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa a regionální rozvoj
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra regionálních studií