Autor práce: Kvapilová, Nikola
Vedoucí práce: Chvátalová, Iva
Osoba oponující práci: Spirit, Michal

Název práce: Sociálněprávní aspekty volného pohybu zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných po Evropské unii
Abstrakt: Diplomová práce pojednává o koordinaci systémů sociálního zabezpečení na unijní úrovni, o její působnosti, principech a omezeních. Zaměřuje se především na zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné. Práce se věnuje i sociální politice EU a přibližuje právní úpravu volného pohybu zaměstnanců a samostatně výdělečně činných osob. Hlavním cílem práce je zhodnotit právní úpravu koordinace a navrhnout případná zlepšení. Dílčím cílem práce je posoudit povinnosti zaměstnanců a samostatně výdělečně činných osob, které migrují za prací z České republiky do jiného členského státu.
Klíčová slova: koordinace systémů sociálního zabezpečení; volný pohyb osob; sociální zabezpečení v EU; zaměstnanci; OSVČ

Studijní program a Studijní obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Podnikání a právo
Název fakulty: Fakulta mezinárodních vztahů
Název katedry: Katedra podnikového a evropského práva

Překlad názvu: Sociolegal aspects of the free movement of workers and self-employed persons across the European Union
Abstrakt: The master thesis deals with the coordination of social security systems in European Union, its scope, principles and limitations. It focuses primarily on employees and self-employed persons. The thesis also deals with the EU social policy and determine the legal frame of free movement of employees and self-employed persons. The main objective of the work is to evaluate the legal frame of coordination and suggest possible improvements. The partial aim of the thesis is to evaluate the obligations of employees and self-employed persons who migrate for work from the Czech Republic to another Member State.
Klíčová slova: self-employed person; cdoordination of social security systems ; free movement of workers; social security in EU; employees

Název fakulty: Faculty of International Relations
Název katedry: Department of Business and European Law