Hodnocení motivace a potenciálu pracovníků

Název práce: Hodnocení motivace a potenciálu pracovníků
Autor(ka) práce: Mášová, Lucie
Vedoucí práce: Dvořáková, Zuzana
Oponenti práce: Cetkovský, Pavel
Cílem této práce je zmapovat poznání v oblasti hodnocení motivace a potenciálu pracovníků a porovnat teoretické pojetí s best practice HR pracovníků a konzultantů. Dále je cílem zpracovat rozbor a zhodnotit efektivnost metod assessment a development center, on-line psychometrie a metody 360° zpětné vazby a u každé z metod definovat silné, slabé stránky a příležitosti a hrozby. V práci je použita metoda kvalitativního výzkum. Bylo provedeno celkem šest polostrukturovaných hloubkových rozhovorů s odborníky z praxe i s účastníky vybraných metod. Dále bylo provedeno zúčastněné a nezúčastněné pozorování a byla využita interními data nejmenované konzultantské společnosti. Závěrem je zjištění, že si firmy působící na českém trhu práce začínají uvědomovat důležitost tohoto tématu. Reálně firmy však pracují s metodami zatím nedostatečně a neumí nevyužívat výstupy z hodnocení. V praxi je tedy efektivnost hodnocení motivace a potenciálu nižší, než jak se uvádí v teorii.
Klíčová slova: hodnocení motivace a potenciálu; assessment a development centra; 360° zpětná vazby; on-line psychometrie
Název práce: Evaluating the motivation and potential of workers
Autor(ka) práce: Mášová, Lucie
Vedoucí práce: Dvořáková, Zuzana
Oponenti práce: Cetkovský, Pavel
The aim of this thesis is to map the knowledge in the field of evaluation of motivation and potential of workers and to compare the theoretical concept with best practice HR staff and consultants. In addition, the aim is to process analysis and evaluate the effectiveness of methods assessment and development centers, on-line psychometry and methods 360 ° feedback and for each method to define strengths, weaknesses and opportunities and threats. The qualitative research method is used at work. A total of six semi-structured of deep interviews with practitioners and participants of selected methods were carried out. In addition, the participating and non-participating observations were made and were used the internal data of the unnamed consultant company. The conclusion is that companies operating on the Czech labour market are beginning to realise the importance of this topic. Real companies, however, work with methods not yet sufficiently and cannot use the outputs from the evaluation. In practice, the effectiveness of the evaluation of motivation and potential is lower than what is stated in theory.
Klíčová slova: assessment and development centers; 360 ° feedback; evaluation of motivation and potential; on-line psychometrie

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra personalistiky