Název práce: Analýza struktury investic do českého nanotechnologického odvětví a jejich přínosu k rozvoji v období let 1999-2016
Autor(ka) práce: Konečný, Lukáš
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Kůs, Jiří
Cílem této práce je analyzovat strukturu financování nanotechnologií v České republice se zřetelem na veřejné financování v letech 1999-2016 a pojmenovat hlavní problémy nanotechnologických společností, se kterými se potýkají. První část práce je zaměřená na historii, uplatnění a legislativu týkající se nanotechnologií. Obsahuje také přehled financování nanotechnologií v Evropské unii a ve světě. Praktická část analyzuje české nanotechnologické prostředí z hlediska veřejného financování, rozkrývá strukturu poskytovatelů a příjemců veřejné podpory, identifikuje výzkumné projekty a odhaluje dynamiku financování výzkumu a vývoje nanotechnologií v ČR. Poslední část práce popisuje problémy českých nanotechnologických podniků a formulovány doporučení pro státní správu, jak některé problémy řešit.
Klíčová slova: výzkum a vývoj; nanotechnologie; veřejné financování
Název práce: The analysis of the structure of funds invested in nanotechnologies in the Czech Republic and their contribution to development in the period 1999-2016
Autor(ka) práce: Konečný, Lukáš
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Kůs, Jiří
The aim of this thesis is to analyse the structure of funds invested in nanotechnologies in the Czech Republic, with regard to public funding between 1999 and 2016. The thesis also aims to outline the key issues the nanotechnology businesses have to tackle. The first part of the thesis focuses on the history, application and legislation concerning nanotechnologies. It also includes an overview of funds invested in nanotechnologies in the European Union and worldwide. The research part provides an analysis of Czech nanotechnological background in terms of public funding and reveals the structure of providers and recipients of the public support. Further on, the research part identifies research projects and explains the dynamics of providing funds for the research and development of nanotechnologies in the Czech Republic. The final part of the thesis describes the problems in Czech nanotechnology businesses and recommends solutions how the state administration might deal with some of the problems.
Klíčová slova: nanotechnology; public funding; research and development

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky