Průmysl 4.0 ve skladové logistice

Autor(ka) práce: Bednaříková, Markéta
Vedoucí práce: Jirsák, Petr
Oponenti práce: Vinš, Marek
Diplomová práce se zaměřuje na projevy čtvrté průmyslové revoluce v oblasti skladové logistiky. Jejím cílem je zmapovat současnou aplikaci Průmyslu 4.0 u poskytovatelů logistických služeb v České republice a za pomocí kvalitativního výzkumu odhalit příčiny, které k danému stavu vedou. Hloubkové rozhovory se zástupci osmi významných 3PL poskytovatelů ukázaly, že nasazování technických inovací záleží na zákaznících a jejich požadavcích. Bariérou nasazování technologií Průmyslu 4.0 je nedostatečná návratnost investic odvíjející se od krátkodobých kontraktů a nízké úrovně mezd skladníků v ČR. To udržuje vysokou poptávku po pracovnících, jejichž nábor a udržení představuje pro podniky při současné nízké míře nezaměstnanosti velkou výzvu.
Klíčová slova: Průmysl 4.0; čtvrtá průmyslová revoluce; logistika; sklad; automatizace
Název práce: Industry 4.0 in warehouse logistics
Autor(ka) práce: Bednaříková, Markéta
Vedoucí práce: Jirsák, Petr
Oponenti práce: Vinš, Marek
This thesis focuses on the impacts of the Fourth Industrial Revolution in warehouse logistics. Its aim is to map the current application of Industry 4.0 by logistics providers in the Czech Republic and to identify the causes that lead to the situation. Therefore, qualitative research was chosen as a research method. In-depth interviews with representatives of eight major 3PL providers have shown that deploying technical innovations depends on customers, their processes and requests. The barrier to implementing Industry 4.0 technology is an insufficient return on investment based on short-term contracts and low level of wages of warehouse workers in the Czech Republic. This maintains a high demand for workers. Considering the current low unemployment rate, the recruitment and retention represent a great challenge for the logistic providers.
Klíčová slova: Industry 4.0; Fourth Industrial Revolution; logistics; warehouse; automation

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská