Nezaměstnanost mladých osob v České republice a Slovenské republice

Název práce: Nezamestnanosť mladých osôb v Českej republike a Slovenskej republike
Jazyk práce: Slovensky
Miera nezamestnanosti je dôležitým makroekonomickým ukazovateľom, ktorý odzrkadľuje stav hospodárstva. Nezamestnanosť mladých osôb, teda osôb od 15 do 24 rokov, je špecifickou súčasťou tohto problému, ktorá vo veľkej miere odzrkadľuje celkový vývoj trhu práce. V rokoch svetovej finančnej krízy sa všetky štáty, vrátane Českej republiky a Slovenska, ocitli v recesii, čo sa premietlo do kritickej situácie na trhu práce. Ohrozené skupiny na trhu práce, medzi ktoré patria mladé osoby, utrpeli násobne viac a so zvýšenou mierou nezamestnanosti v tejto kategórií sa štáty vyrovnávajú dodnes. Diplomová práca po teoretickom úvode analyzuje, hľadá príčiny a porovnáva nezamestnanosti mladých osôb v rokoch 2006 – 2016 podľa vybraných faktorov.
Klíčová slova: nezamestnanosť; trh práce; mladé osoby
Název práce: Nezaměstnanost mladých osob v České republice a Slovenské republice
Jazyk práce: Slovensky
Míra nezaměstnanosti je důležitým makroekonomickým ukazatelem, který odráží stav hospodářství. Nezaměstnanost mladých osob, tedy osob od 15 do 24 let, je specifickou součástí tohoto problému, která ve velké míře odráží celkový vývoj trhu práce. V letech světové finanční krize se všechny státy, včetně České republiky a Slovenské republiky, ocitly v recesi, což se promítlo do kritické situace na trhu práce. Ohrožené skupiny na trhu práce, mezi které patří mladé osoby, utrpěly násobně více a se zvýšenou mírou nezaměstnanosti v této kategorii se státy vyrovnávají dodnes. Diplomová práce po teoretickém úvodu analyzuje, hledá příčiny a porovnává nezaměstnanost mladých osob v České republice a Slovenské republice v letech 2006 - 2016 podle vybraných faktorů.
Klíčová slova: mladé osoby; nezaměstnanost; trh práce
Název práce: Youth Unemploymenet in Czechia and Slovakia
Jazyk práce: Slovensky
The unemployment rate is an important macroeconomic indicator for describing the condition of an economy. Youth unemployment, meaning unemployment of persons aged 15-24 is a specific part of the issue. Due to the economic crisis in 2009 almost every country including Czechia and Slovakia faced a deep recession followed by poor performance of indicators of the job market. Young people suffered by the negative evolution of a job market even more. Following the theoretical part, this master thesis examines and compares the evolution of youth unemployment in Czech Republic and Slovakia in 2006 – 2016 according to chosen factors.
Klíčová slova: labour market; unemployment; youth unemployment

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie