Analýza zdanění příjmů fyzických osob v Rakousku

Název práce: Analýza zdanění příjmů fyzických osob v Rakousku
Autor(ka) práce: Jiříková, Kristýna
Vedoucí práce: Láchová, Lenka
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
Tato bakalářská práce se zabývá analýzou zdanění fyzických osob v Rakousku a dopadem daňové reformy uvedené v působnost v lednu roku 2016 na daňového poplatníka. Hlavním cílem práce je zhodnotit, jakým způsobem ovlivnila daňová reforma daně z příjmů fyzických osob poplatníky s různou výší příjmů mezi roky 2015 a 2016. Za účelem splnění tohoto cíle byla použita metoda komparativní analýzy. První část je věnována obecnému popisu daňového systému, dani a jejím konstrukčním prvkům. Následně je popsáno Rakousko, včetně jeho ekonomické situace. Třetí část je zaměřena na daňový systém Rakouska, přičemž důraz je kladem na daň z příjmů fyzických osob. Poslední kapitola obsahuje srovnání sazeb daně z příjmu i odvodů na sociální zabezpečení a srovnání výše daňového břemene uvaleného na daňové poplatníky před daňovou reformou a po ní.
Klíčová slova: daňový systém; zdanění v Rakousku; efektivní sazba daně; daň z příjmu fyzických osob
Název práce: Analysis of Income Taxation of Natural Persons in Austria
Autor(ka) práce: Jiříková, Kristýna
Vedoucí práce: Láchová, Lenka
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
This bachelor thesis is focused on the Analysis of income taxation of natural persons in Austria and the impact of a tax reform applicable from January 2016 on a tax payer. The aim of the thesis is to evaluate the difference between the tax burdens levied on individuals with different level of income between years 2015 a 2016. In order to achieve the goal, comparative analysis is used. The first part is focused on a general description of a tax system including tax and its construction. This part is followed by general description of Austria and its economy. The third part deals with the Austrian Tax System and a special attention is payed to the taxation of natural persons. The last part contains the comparison of tax rates, social contributions and a comparison of the tax burden levied on tax payers before and after the tax reform.
Klíčová slova: income taxation of natural persons; taxation in Austria; tax system; effective tax rate

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví