Nástroj pro optimalizaci směn ve společnosti T-mobile

Název práce: Nástroj pro optimalizaci směn ve společnosti T-mobile
Autor(ka) práce: Beranová, Lucie
Vedoucí práce: Kuncová, Martina
Oponenti práce: Hlavatý, Robert
Jedním z cílů této práce bylo poukázat na nedostatky, jež má současné plánování směn ve společnosti T-mobile a hlavním cílem je navrhnout s pomocí dostupných programů a metod operačního výzkumu optimální, efektivnější způsob řešení tohoto problému a vytvořit podpůrný nástroj v MS Excelu pro jeho snadnější implementaci. Na problematiku je nahlíženo celistvě tzn. počínaje analýzou a zpracováním návštěvností, dále výpočtem optimálního počtu zaměstnanců pro daný časový úsek pomocí teorie hromadné obsluhy a následná práce s těmito počty v optimálním modelu rozvrhování pracovníků na dané směny s využitím matematického programování. Nakonec je vytvořen rozvrh podobající se současnému rozvrhu ve společnosti. Celý nástroj v MS Excelu je vytvořen tak, aby jej bylo možné využít i následující roky a jeho výhodou je automatické přepočítávání všech potřebných charakteristik dle aktuálního období. Na závěr této práce byly porovnány mnou vytvořený rozvrh s rozvrhem společnosti a následné zhodnocení tohoto nástroje a podání návrhů na vylepšení do možné budoucí navazující práce.
Klíčová slova: matematické programování; teorie hromadné obsluhy; optimalizace; plánování směn
Název práce: Tool for optimization of shifts in T-mobile Company
Autor(ka) práce: Beranová, Lucie
Vedoucí práce: Kuncová, Martina
Oponenti práce: Hlavatý, Robert
One of the aims of this work was to point out the shortcomings of T-mobile’s current shift scheduling and to design optimized and efficient way to solve this problem using available programs and methods of operational research and to create a support tool in MS Excel for easier implementation. The problem is viewed integrally, ie. starting with the analysis and processing of attendance and then there is a calculation of the optimal number of employees for a given period of time using the queuing theory and working with this number in the optimal model of shift scheduling using mathematical programming. Finally a timetable of shifts which is similar to the current timetable in company is created. The whole tool in MS Excel is prepared to be able to use it for next years and its advantage is automatic recalculation of all the necessary characteristics according to the actual period. At the end of this thesis I compared the schedule which I created with the company schedule and the evaluation of this tool and suggestions for improvements to possible future following work are mentioned.
Klíčová slova: shift scheduling; mathematical programming; the queuing theory; optimization

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Matematické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie