Limity a problémy hospodářské politiky v době nízkých úrokových sazeb

Název práce: Limity a problémy hospodářské politiky v době nízkých úrokových sazeb
Autor(ka) práce: Konečný, Štěpán
Vedoucí práce: Šíma, Ondřej
Oponenti práce: Hába, Stanislav
Diplomová práce si klade za cíl poukázat na neúčinnost měnové politiky v období nízkých úrokových sazeb a pasti likvidity a na neschopnost fiskální politiky na to reagovat, zejména z důvodu působení politického cyklu. Práce představuje zhodnocení překážek a omezení měnové a především fiskální politiky, které zabraňují jejich optimálnímu působení na fiskální stabilitu země a na podporu dlouhodobého udržitelného reálného růstu. Hlavním přínosem této práce je syntéza analyzovaných poznatků a zhodnocení možných řešení této problematiky, spolu s pohledem na možný budoucí vývoj.
Klíčová slova: fiskální pravidla; fiskální rady; fiskální stabilita; past likvidity; politický cyklus
Název práce: Limits and problems of economic policy at times of low interest rates
Autor(ka) práce: Konečný, Štěpán
Vedoucí práce: Šíma, Ondřej
Oponenti práce: Hába, Stanislav
The thesis aims to highlight the ineffectiveness of monetary policy at low interest rates and a liquidity trap and the inability of fiscal policy to react to it, mainly due to the influence of the political cycle. The thesis presents the assessment of obstacles and constraints on monetary and especially fiscal policies, which prevent them from their optimal effect on the fiscal stability of the country and to promote long-term sustainable real growth. The main contribution of this thesis is a synthesis of analyzed knowledge and evaluation of possible solutions to this issue, together with a look at possible future development.
Klíčová slova: fiscal stability; liquidity trap; fiscal rules; political cycle ; fiscal councils

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky