Analýza nezaměstnanosti v okrese Rychnov nad Kněžnou v letech 2009-2016

Jazyk práce:
Czech
Abstrakt:
The aim of the diploma thesis is to identify determinants influencing the development of unemployment in the district Rychnov nad Kněžnou during the period 2009-2016. This identification is carried out on the basis of analysis of selected demographic factors, structure of economic activities, economic development, private and public investments, and active labour market policies. The theoretical part defines basic terms, explains the influence of selected determinants on unemployment, characterizes the investigated area, and also describes the development of unemployment in the investigated area before the year 2009. The practical part analyses the development of the selected determinants during the period 2009-2016. At the same time, their development is compared with the district Praha-východ. On the basis of this analysis the practical part identifies those determinants which possibly influenced the development of unemployment in the district Rychnov nad Kněžnou. The main sources of data are CZSO, Ministry of Labour and Social Affairs of the Czech Republic, and Labour Office of the Czech Republic. The decrease of unemployment in the district Rychnov nad Kněžnou has been supported by economic growth. In this district the economic growth is associated especially with car industry represented mainly by the plant in Kvasiny belonging to the company ŠKODA AUTO a.s. The expansion of this plant has been also supported by public investments.
Klíčová slova:
Rychnov nad Kněžnou; unemployment; labour market; determinants; Praha-východ

Studijní program a Studijní obor:
Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Typ studijního programu:
Magisterský navazující studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ing.
Instituce přidělující hodnost:
University of Economics, Prague
Název fakulty:
Faculty of Economics