Skladové procesy v éře průmyslu 4.0

Autor(ka) práce: Princ, Tomáš
Vedoucí práce: Jirsák, Petr
Oponenti práce: Žák, Roman
V současné době je pojem Průmysl 4.0 a vize čtvrté průmyslové revoluce velice aktuálním a probíraným tématem. Teoretické dopady této myšlenky sahají do všech odvětví průmyslu. Definice tohoto pojmu se dle zdroje drobně liší a první setkání s touto vizí je stále pro mnohá velice matoucí. Společnými faktory však zůstává digitalizace a automatizace za pomoci kyberneticko-fyzických technologií. Dále není aktuálně jasné, jaký je reálný současný stav průmyslu a konkrétně skladového hospodaření a WMS v reakci na tuto koncepci.Cílem této diplomové práce je definovat pojmy z oblasti logistiky, WMS a průmyslu 4.0, analyzovat současný stav těchto oblastí a porovnat tento reálný stav s vizí čtvrté průmyslové revoluce. K zjištění současného stavu byly zpracovány případové studie a provedeny rozhovory s odborníky z praxe. Závěry práce byly zpracovány na základě časového srovnání.Výsledky šetření ukázaly, že vize průmyslu 4.0 se již jasně promítá do managementu inovací středních a velkých firem a tyto inovace mají dopad na skladové hospodaření a WMS.
Klíčová slova: Průmysl 4.0; Čtvrtá průmyslová revoluce; WMS; Digitalizace; Skladové procesy
Název práce: Warehouse processes in the era of industry 4.0
Autor(ka) práce: Princ, Tomáš
Vedoucí práce: Jirsák, Petr
Oponenti práce: Žák, Roman
The term Industry 4.0 and the vision of the Fourth Industrial Revolution are a very current and discussed topic. The theoretical implications of this idea extend to all branches of industry. The definition of this concept differs slightly by source and often the first encounter with this vision is still very confusing. However, digitization and automation with the help of cyber-robotic technologies remains a common factor. In addition, it is not currently clear what is the real state of the industry and, in particular, stock management and WMS in response to this concept.The aim of this diploma thesis is to define the concepts of logistics, WMS and industry 4.0, to analyze the current state of these areas and to compare this real state with the vision of the fourth industrial revolution. Case studies and interviews with practitioners were carried out to determine the current situation. The conclusions of the thesis are based on time comparison.The results of the survey have shown that the vision of industry 4.0 is already clearly reflected in the innovation management of medium and large companies, and these innovations have an impact on warehousing and WMS.
Klíčová slova: Industry 4.0; The fourth industrial revolution; WMS; Digitalization; Warehouse processes

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská