Vývoj HDP v Českej rebublice a na Slovensku v rokoch 2008-2017

Název práce: Vývoj HDP v Českej republike a na Slovensku v rokoch 2008-2017
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom diplomovej práce je spracovanie dát a následná analýza vývoja Hrubého domáceho produktu v Českej republike a na Slovensku v období rokov 2008 až 2017. Diplomová práca
je zameraná na detailnú analýzu jednotlivých zložiek výdajovej metódy, v rámci oboch krajín, v sledovanom časovom intervale a ich vplyv na celkový vývoj Hrubého domáceho produktu. Obsahom práce je takisto medzinárodné porovnanie s Európskou úniou a takisto aj medzi obom štátmi navzájom medzi sebou. V práci sú využívané makroekonomické dáta národných účtov z jednotlivých štatistických úradov a postupy analýz vychádzajú z odbornej literatúry a metodík štatistických úradov. Na základe výsledkov uskutočnenej analýzy je možné skonštatovať, že po krízovom období z rokov 2009 a 2012 – 2013 sa obe ekonomiky v priebehu posledných 4 sledovaných rokov dostali z hlbokej recesie, čo korelovalo aj s hospodárskym rastom Európskej únie.
Klíčová slova: ČSÚ; ŠÚSR; HDP
Název práce: Vývoj HDP v Českej rebublice a na Slovensku v rokoch 2008-2017
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom diplomovej práce je spracovanie dát a následná analýza vývoja Hrubého domáceho produktu v Českej republike a na Slovensku v období rokov 2008 až 2017. Diplomová práca
je zameraná na detailnú analýzu jednotlivých zložiek výdajovej metódy, v rámci oboch krajín, v sledovanom časovom intervale a ich vplyv na celkový vývoj Hrubého domáceho produktu. Obsahom práce je takisto medzinárodné porovnanie s Európskou úniou a takisto aj medzi obom štátmi navzájom medzi sebou. V práci sú využívané makroekonomické dáta národných účtov z jednotlivých štatistických úradov a postupy analýz vychádzajú z odbornej literatúry a metodík štatistických úradov. Na základe výsledkov uskutočnenej analýzy je možné skonštatovať, že po krízovom období z rokov 2009 a 2012 – 2013 sa obe ekonomiky v priebehu posledných 4 sledovaných rokov dostali z hlbokej recesie, čo korelovalo aj s hospodárskym rastom Európskej únie.
Klíčová slova: ČSÚ; ŠÚSR; HDP
Název práce: Analysis of the GDP in Czech republic and Slovakia in years 2008 - 2017
Jazyk práce: Slovensky
The aim of the thesis is data processing and subsequent analysis of the development of Gross Domestic Product in the Czech Republic and Slovakia between years 2008 and 2017. The diploma thesis is focused on detailed analysis of the individual components of the expenditure method within the two countries in the time interval and their influence to the overall development of Gross Domestic Product. The work is also an international comparison with the European Union and also between the two countries with each other. The thesis uses the macroeconomic data of the national accounts of individual statistical offices, and the analysis procedures are based on the specialized literature and methodologies of the statistical offices. Based on the results of the analysis, it can be concluded that after the crisis period of 2009 and 2012 - 2013, the both of economies over the last 4 years have been hit by a deep recession, which also correlated with the economic growth of the European Union.
Klíčová slova: GDP; Slovak republic; Czech republic

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management