Aktuální problematika v otázce zajištění dopravní obslužnosti v krajích

Název práce: Aktuální problematika v otázce zajištění dopravní obslužnosti v krajích
Autor(ka) práce: Janů, Eva
Vedoucí práce: Mitwallyová, Helena
Oponenti práce: Matula, Miloš
Tato diplomová práce se zabývá aktuální problematikou v otázce zajištění dopravní obslužnosti v krajích. První část se věnuje komunální, regionální a dopravní politice a dále integrovanému dopravnímu systému, jeho výhodám a nevýhodám a jsou představeny vybrané příklady veřejné dopravy v Evropě. Obsahem je také nařízení EU 1370/2007 a možnosti uzavírání smluv o veřejných službách. Stěžejní část práce se zaměřuje na kraje a jejich koordinátory, včetně integrovaných dopravních systémů, dále na problematické kraje a města, na které má nařízení EU vliv, a především na možnosti uzavírání smluv, buď pomocí přímého zadání, nebo nabídkového řízení, kdy je na oba případy realizována SWOT analýza. Ačkoliv mají obě možnosti své výhody a nevýhody, po praktickém zkoumání můžeme říci, že zřízení vlastní krajské autobusové dopravy se jeví jako neefektivní a krajské samosprávy by se směrem k zřizování svých nových podniků „na zelené louce“ neměly vydávat.
Klíčová slova: Benchmarking; SWOT analýza; veřejná správa; dopravní obslužnost
Název práce: The current question of providing of transport services in regions of the Czech Republic
Autor(ka) práce: Janů, Eva
Vedoucí práce: Mitwallyová, Helena
Oponenti práce: Matula, Miloš
The objective of this thesis is focused on a very current question of providing of transport services in regions of the Czech Republic. The thesis is divided into a theoretical and a practical part. The theoretical part focuses on communal, regional and transport politics and also integrated transport system, its advantages and disadvantages. The theoretical part also introduces examples of public transport systems in Europe, regulation of the European Union 1370/2007, and possible ways of making contracts in a public sector. The practical part contains an analysis of particular regions and their coordinators including integrated transport system, and problematic regions and cities effected by the regulation of the European Union 1370/2007. A SWOT analyses was carried out, targeting different ways of making contracts by direct contract award and tender procedure. Although both methods have their pros and cons, after the practical research we can disclose that establishing of own regional transport system is ineffective and regional self-governments should not start this kind of green field business.
Klíčová slova: Benchmarking; SWOT analysis; public administration; transport service

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionalistika a veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra práva