Strategická analýza vybraného podniku

Název práce: Strategická analýza vybraného podniku
Autor(ka) práce: Papajíková, Karolína
Vedoucí práce: Fiala, Roman
Oponenti práce: Tripes, Stanislav
Civilní letecká přeprava je jedním z nejdynamičtějších průmyslových odvětví současnosti. Čelí obtížným ekonomickým podmínkám a její prostředí je vysoce kompetitivní. Cílem diplomové práce je provést komplexní strategickou analýzu společnosti Deutsche Lufthansa AG a zjistit, kde se společnost v rámci odvětví letecké dopravy nachází a zda jsou její strategie založené na konsolidaci, flexibilitě a digitalizaci dostatečně efektivní. Práce je založena na induktivním výzkumu. Zaměřuje se na pokrytí široké škály odborných znalostí, mapování historie, makroekonomické faktory, mikroekonomické podnikatelské prostředí a detekování zdrojů konkurenční výhody společnosti. Je zhodnocena také její provozní a finanční výkonnost. Práce se zaměřuje na kvalitativní i kvantitativní výzkum prostřednictvím PESTE analýzy, analýzy odvětví a Porterovy analýzy pěti sil. Jsou kriticky zanalyzovány aspekty prostředí a vztahy mezi nimi. Dále je analyzováno interní prostředí a zdroje společnosti pomocí VRIO analýzy, finanční analýzy a specifických provozních výkonnostních metrik leteckého průmyslu. V obou částech práce je čerpáno výhradně ze sekundárních zdrojů. V závěru jsou shrnuty veškeré získané poznatky prostřednictvím SWOT analýzy. K naplnění cíle práce je aplikována TOWS matice, pomocí které jsou identifikovány vzájemé vztahy mezi příležitostmi, hrozbami, silnými a slabými stránkami. V závěru práce jsou formulována možná doporučení pro strategické směřování a zajištění budoucího růstu společnosti Deutsche Lufthansa AG.
Klíčová slova: letecký průmysl; Deutsche Lufthansa AG; strategie; strategická analýza; konkurenceschopnost
Název práce: Strategic Analysis of a chosen Company
Autor(ka) práce: Papajíková, Karolína
Vedoucí práce: Fiala, Roman
Oponenti práce: Tripes, Stanislav
Airline industry is one of the most dynamic market sector in today´s world. Civil air transport faces difficult economic conditions and its environment is highly competitive. The aim of this master thesis is to conduct a comprehensive strategic analysis of Deutsche Lufthansa AG and to find out whether its strategies based on consolidation, flexibility and digitalization are sufficiently effective. This thesis is based on inductive research. It focuses on covering a wide range of expertise, mapping history, macroeconomics factors, microeconomic business environment and detecting sources of competitive advantage. The work focuses on qualitative and quantitative research through PESTE analysis, sector analysis and Porter analysis of five forces. The aspects of the environment and the relationships between them are critically analyzed. In addition, the company's internal environment and resources are analyzed using VRIO analysis, financial analysis and specific performance metrics of the airline industry. In both parts of the thesis, exclusively secondary sources are used. In conclusion, all the acquired knowledge is summarized through SWOT analysis. A TOWS matrix is used to accomplish the goal of work, which identifies the interrelationships between opportunities, threats, strengths and weaknesses. At the end of the thesis, possible recommendations for strategic decisions and future growth of Deutsche Lufthansa AG are formulated.
Klíčová slova: strategic analysis; competitiveness; Deutsche Lufthansa AG

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management