Finanční a hospodářská krize jako důsledek nerovnosti v rozdělování

Název práce: Finanční a hospodářská krize jako důsledek nerovnosti v rozdělování
Autor(ka) práce: Lišková, Adéla
Vedoucí práce: Mandel, Martin
Oponenti práce: Dvořák, Pavel
Diplomová práce prezentuje komplexní schéma vzniku hospodářských a finančních krizí v moderním kapitalistickém systému, a to z pozic původního keynesovství, postkeynesovství a radikální levicové ekonomie. Prvotní nerovnováha je spatřována v nerovnosti v rozdělování, která je důsledkem převažujících monopolních či oligopolních struktur v hospodářství. Nerovnoměrná distribuce důchodů vytváří tendenci k nedostatečné efektivní poptávce, a tedy ke stagnaci ekonomiky, ta je však dočasně negována prostřednictvím spotřebitelského úvěru. Krize je tak výsledkem předlužení segmentu nízkopříjmových domácností. Součástí práce je rovněž ekonometrická analýza, která detekovala statisticky významný vztah mezi rozsahem příjmové nerovnosti a výší dluhu na kreditních kartách na datech 50 amerických států.
Klíčová slova: krize; nerovnost; rozdělení příjmů; kapitalismus; přebytek; stagnace; spotřebitelský úvěr; financializace
Název práce: The financial and economic crisis as a consequence of unequal income distribution
Autor(ka) práce: Lišková, Adéla
Vedoucí práce: Mandel, Martin
Oponenti práce: Dvořák, Pavel
The diploma thesis presents a comprehensive scheme of emergence of economic and financial crises in the modern capitalist system, namely from the positions of original keynesianism, post-keynesianism and radical left-wing economics. The primary imbalance is seen in inequality in income distribution, which is result of the prevailing monopoly or oligopolistic structures in the economy. Unequal income distribution creates a tendency to insufficient effective demand and thus to stagnation of the economy, which is temporarily negated by consumer credit. The crisis is a consequence of over-indebtedness of the low-income household segment. The thesis also includes the econometric analysis based on data of 50 U.S. states which detected a statistically significant relationship between extent of income inequality and credit card debt.
Klíčová slova: crisis; inequality; income distribution; capitalism; surplus; stagnation; consumer credit; financialization

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky