Analýza efektivnosti hráčů NBA

Autor(ka) práce: Salačová, Naďa
Vedoucí práce: Jablonský, Josef
Oponenti práce: Zýková, Petra
Tato diplomová práce se zabývá hodnocením efektivnosti hráčů NBA, hráčů nejvyšší basketbalové ligy v USA, pomocí vědních disciplín vycházejících z operačního výzkumu. Konkrétně se jedná o modely analýzy obalu dat, neboli DEA modely, a metody vícekriteriálního hodnocení variant s kardinální informací. Obě tyto metody budou v této práci teoreticky popsány, vysvětleny a následně v praktické části práce využity pro hodnocení efektivnosti. Součástí diplomové práce je též popis basketbalu jako sportovního odvětví – historie a pravidla basketbalu. Neméně důležitou částí je pak představení metod pro měření výkonnosti v basketbale a rešerše již aplikovaných DEA modelů a metod vícekriteriálního hodnocení variant na efektivnost hráčů NBA. Cílem této práce je zhodnotit účinnost využívaných metod a jejich další možné využití v basketbale. Hodnocení efektivnosti je aplikováno na statistiky hráčů NBA pro základní část soutěžního ročníku 2017/2018. Výsledky hráčské efektivity jsou porovnány s výsledky týmů, ve kterých tito hráči hrají a též porovnány s jedním z aktuálních ukazatelů výkonnosti využívaným v NBA. Z analýzy vyplývá, že díky modelům můžeme získat kvalitní a zajímavé výsledky, jenž se dají využít jako podklad právě pro měření efektivnosti hráčů, ale také jako nástroj pro určování pořadí hráčů, jenž v případě DEA modelů nabízí hráčům i možnost zjistit jakým způsobem by se museli zlepšit, aby se mohli vyrovnat svým konkurentům.
Klíčová slova: efektivnost; výkonnost; DEA modely; vícekriteriální rozhodování; basketbal; NBA
Název práce: Efficiency analysis of NBA players
Autor(ka) práce: Salačová, Naďa
Vedoucí práce: Jablonský, Josef
Oponenti práce: Zýková, Petra
This diploma thesis deals with the evaluating efficiency of NBA players, players in highest basketball league in the USA. This thesis is using a scientific procedure based on operation research techniques. Specifically using data envelopment analysis (DEA) models and methods of multi-criteria evaluation with cardinal information. Both these methods will be in this thesis described theoretically, explained and then used in the application part of the theses. A description of basketball as a part of sport industry, with its history and rules, is included in the theses. No less important part is a description of methods for measuring performance in basketball and presentation of scientific results, which have applied DEA models and methods of multi-criteria decision making for NBA players evaluation. The aim of this thesis is to analyse and evaluate efficiency of used methods and their further usage in basketball. Evaluation of efficiency is applied to NBA players statistics for the regular season 2017/2018. Results of players are compared with results of their own teams and also with one of the current performance rating used in NBA. The obtained results from the analysis can be used as a one of the indicators for evaluating efficiency. Also, they can be used as a tool to sort players. Thanks to DEA models player could know which skills to improve to align with competitors.
Klíčová slova: performance; DEA models; efficiency; multi-criteria decision making; basketball; NBA

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonometrie a operační výzkum
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie