Autor práce: Zapletalová, Hana
Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Brabec, Petr
Osoba oponující práci: Bednář, Milan

Název práce: Analýza reálnosti zavedení základního příjmu s aplikací na Českou republiku (2017)
Typ práce: Bakalářská práce
Abstrakt: Tato práce pojednává o myšlence základního nepodmíněného příjmu, jeho podstatě a realizaci. Zaměřuje se zejména na sociální prostředí České republiky, současně nastavenou sociální politiku a možné využití systému základního nepodmíněného příjmu v praxi. Tento model v současné době prochází diskurzem zejména kvůli demografickému vývoji a podmínkám dosavadního systému (ve smyslu finanční náročnosti, růstu byrokracie atd.), což může zásadním způsobem ovlivnit ekonomickou situaci. Základní nepodmíněný příjem byl v několika zemích testovaný, pokaždé s odlišnými podmínkami a zdroji financování. Za pomoci analýzy je v práci ukázáno několik modelových situací transformace českého současného walfare systému na model základního nepodmíněného příjmu.
Klíčová slova: transformace sociálního systému; sociální politika; základní nepodmíněný příjem; Česká republika

Studijní program a Studijní obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Národohospodářská fakulta
Název katedry: Katedra hospodářské a sociální politiky

Překlad názvu: Analysis of the possibility of introducing basic income applied to the Czech Republic (2017)
Typ práce: Bachelor thesis
Abstrakt: This thesis deals with the idea of basic unconditional income, its essence and implementation. It focuses mainly on the social environment of the Czech Republic, the currently set social policy and the possible use of the basic unconditional income system in practice. This model is currently undergoing a discourse mainly due to demographic development and the coming robotization, which can significantly affect the economic situation. The basic unconditional income was tested in several countries, each with different funding conditions and sources. With the help of the analysis, several model situations of the transformation of the Czech contemporary walfare into the basic unconditional income model are shown.
Klíčová slova: social policy; basic unconditional income; Czech Republic; transformation of social system

Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Faculty of Economics
Název katedry: Department of Economic and Social Policy