Ochrana osobnosti při správě daní

Název práce: Ochrana osobnosti při správě daní
Autor(ka) práce: Patočka, Radim
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Boháček, Martin
Oponenti práce: Marková, Hana; Boháč, Radim
Cílem disertační práce je poskytnout ucelený pohled v oblasti zásahů správce daně do osobnosti fyzických a právnických osob a na právní ochranu před těmito zásahy. Součástí předkládané disertační práce je ověření hypotézy, že podstatného zvýšení efektivity správy daní lze docílit mírnými zásahy do osobnosti. V rámci této hypotézy se ověřuje teze, že vyšší důraz na plošný sběr údajů pro správu daní vede k nižší míře použití standardních mocenských nástrojů správy daní. Další hypotézou je to, že právní prostředky ochrany osobnosti jsou v českém právu dostatečné. Pro zvýšení efektivity správy daní je též důsledné vážení zájmů na ochranu osobnosti při konstruování nástroje správy daní již v legislativním procesu.
Klíčová slova: ochrana osobnosti; správa daní; efektivita; daňová mlčenlivost
Název práce: Legal Protection of personal rights in tax administration
Autor(ka) práce: Patočka, Radim
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Boháček, Martin
Oponenti práce: Marková, Hana; Boháč, Radim
The aim of this thesis is to provide a comprehensive view of the tax administration interferences on the personal rights of individuals and legal persons and on legal protection against such interferences. The presented dissertation thesis includes the verification of the hypothesis that a significant increase in the efficiency of tax administration can be achieved by moderate interferences on personal rights. The thesis suggests that greater emphasis on the general collection of data for tax administration leads to a lower use of standard intrusive tax administration legal tools. Another hypothesis is that legal means of personal protection are sufficient in the Czech law. In order to increase the efficiency of tax administration, it is also proper to regard the interests of personality protection in designing a tax administration tool already in the legislative process.
Klíčová slova: protection of personal rights; tax administration; efficiency; tax confidentiality

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Obchodní a mezinárodní hospodářské právo
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.