Demografická a socioekonomická analýza Libereckého kraje

Název práce: Demografická a socioekonomická analýza Libereckého kraje
Autor(ka) práce: Charuza, Ondřej
Vedoucí práce: Šimpach, Ondřej
Oponenti práce: Hindls, Richard
Závěrečná práce je zaměřena na zhodnocení demografické a socioekonomické situace Libereckého kraje za pomocí ukazatelů vypočítaných z historických dat v časovém období 1999 až 2018. Ukazatele popisují věkovou strukturu obyvatelstva a postupné stárnutí populace, ekonomickou strukturu a zahraniční imigraci cizinců na území Libereckého kraje. Pro možnosti porovnání s vyšším územním celkem byly vypočítány i ukazatele pro celou Českou republikou. Následně je predikován jejich budoucí vývoj na pět let do budoucna. Predikce je vypočítána na základě dekompozice časové řady a metody vyrovnání časové řady vhodnou trendovou funkcí. Výpočty jsou prováděny v programech Microsoft Excel a Eviews. V Závěru práce jsou jednotlivé ukazatele porovnány s Českou republikou a jsou popsány jednotlivé trendové funkce, které byly pro daný ukazatel zvoleny.
Klíčová slova: ekonomická struktura; dekompozice časové řady; predikce; stárnutí populace; demografická struktura
Název práce: Demographic and socio-economic analysis of the Liberec region
Autor(ka) práce: Charuza, Ondřej
Vedoucí práce: Šimpach, Ondřej
Oponenti práce: Hindls, Richard
This work is focused on evaluation of demographic and socio-economic situation of Liberec region by using indicators calculated from historic data from last twenty years. Indicators describe age structure of population and it´s aging, economic structure and foreign imigration to the area of Liberec region. Indicators were calculated also for whole Czech republic to compare data with higher territorial unit. Then is predicted their future developement for next five years to the future. The prediction is based on decomposition of time series and compensation of series by appropriate trend function. The calculation is made in Microsoft excel and Eviews. In the end of this work are indicators compared with Czech republic and trend functions for each indicator is described.
Klíčová slova: Population aging; demographic structure; economic structure; decomposition of time series; prediction

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistika a ekonometrie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra statistiky a pravděpodobnosti