Rozvoj filmového cestovního ruchu v Karlovarském a Jihočeském kraji

Název práce: Rozvoj filmového cestovního ruchu v Karlovarském a Jihočeském kraji
Autor(ka) práce: Vašíčková, Kateřina
Vedoucí práce: Kouřilová, Jana
Oponenti práce: Černá Silovská, Hana
Tato diplomová práce se zabývá problematikou filmového cestovního ruchu a filmových kanceláří v Karlovarském a Jihočeském kraji. Cílem práce bylo zhodnocení činnosti a projektů filmových kanceláří v Karlovarském a Jihočeském kraji. V práci jsou představeny aspekty filmového turismu, a na příkladech ze zahraničí ukázány dopady této formy cestovního ruchu a úspěšné fungování zahraničních kanceláří. V praktické části se poté práce zabývá situací filmové turistiky a filmových kanceláří ve vybraných krajích. Využitím komparace informací a dat získaných z ČSÚ, MMR a od zástupců jednotlivých kanceláří se došlo v práci k závěru, že Karlovarský kraj má lepší předpoklady pro přilákání zahraničních filmových turistů na rozdíl od Jihočeského, který má potenciál zvýšit domácí turismus. Naopak filmová kancelář Jihočeského kraje aktivněji využívá filmů pro zvýšení povědomí o kraji a také má větší potenciál přilákat filmové producenty, neboť nabízí vyšší finanční podporu než kancelář Karlovarského kraje.
Klíčová slova: Filmový cestovní ruch; filmové kanceláře; filmové pobídky; Jihočeská filmová kancelář; Filmová kancelář Karlovarského kraje
Název práce: Development of film tourism in region Karlovy Vary and South Bohemia region
Autor(ka) práce: Vašíčková, Kateřina
Vedoucí práce: Kouřilová, Jana
Oponenti práce: Černá Silovská, Hana
This diploma thesis deals with film tourism and film offices in region Karlovy Vary and South Bohemia. The aim of the work was to evaluate the activities and projects of film offices in region Karlovy Vary and South Bohemia. The paper presents aspects of film tourism, and on examples from abroad are shown the impacts of this form of tourism and the successful operation of foreign offices. The practical part deals with the situation of film tourism and film offices in selected regions. By using the comparison of information and data obtained from the Czech Statistical Office, Ministry for Regional Development and representatives of individual offices, the thesis concluded that the Karlovy Vary Region has better conditions for attracting foreign film tourists as opposed to South Bohemia, which has the potential to increase domestic tourism. On the other hand, the film office of the South Bohemian Region is more actively using films to raise awareness of the region and also has greater potential to attract film producers, as it offers higher financial support than the Karlovy Vary office.
Klíčová slova: Film tourism; film office; tax credit for film; Film Office South Bohemia; Film Office Karlovy Vary

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionalistika a veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra regionálních studií