Analýza vývoje úvěrů obyvatelstva v ČR

Název práce: Analýza vývoje úvěrů obyvatelstva v ČR
Autor(ka) práce: Tsis, Hanna
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Klárová, Adéla
Celková zadluženost domácností v ČR vykazovala po dobu několika posledních let mírný a stabilní nárůst, avšak situace se může změnit v důsledku změny ve vývoji hlavních determinantů zadluženosti. Tato diplomová práce se zabývá minulým, aktuálním a budoucím vývojem zadluženosti a jejích hlavních determinantů. Analýza vývoje úvěrů obyvatelstva v ČR ukázala na pokračující trend nárůstu zadluženosti, ale pomalejším meziročním tempem růstu. Zejména začátek období nárůstu úrokových sazeb na úvěry obyvatelstvu zapříčinil zpomalení meziročního tempa růstu zadluženosti. Analýza historického vývoje zadluženosti ukázala, že její hodnoty kopírovaly směr vývoje jejích hlavních determinantů. Prognóza budoucího směru vývoje nejrelevantnějších faktorů poskytla možnost predikovat budoucí vývoj zadluženosti, přičemž v predikci jsou rozlišeny úvěry na spotřebu a úvěry na bydlení z důvodu různých základních kritérií. Podle mé predikce bude průměrné meziroční tempo růstu zadluženosti v následujících čtyřech letech činit přibližně 4 %.
Klíčová slova: domácnost; zadluženost; predikce
Název práce: Analysis of the development of loans in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Tsis, Hanna
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Klárová, Adéla
Total household indebtedness in the Czech Republic has been showing a moderate and stable increase over the past few years, but the situation may change with regard to the change in the main indebtedness determinants. This thesis deals with past, current and future development of indebtedness and its main determinants. The analysis of the development of the loans in the Czech Republic showed a continuing rise in debt, but at a slower annual growth rate. Mainly the beginning of the period of rising interest rates on loans to households caused a slowdown in the annual growth rate of debt. Analysis of the historical development of indebtedness showed that its values copied the direction of development of its main determinants. The forecast for the future direction of the most relevant factors has given the possibility to predict future debt developments, with the prediction being made with a distinction between consumer credit and housing loans due to different underlying criteria. According to my prediction, the average annual growth rate of debt in the next four years will be approximately 4%.
Klíčová slova: household; indebtedness; prediction

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví