Analýza postavení žen manažerek v centrální Evropě

Název práce: Analýza postavení žen manažerek v centrální Evropě
Autor(ka) práce: Sudová, Kateřina
Vedoucí práce: Pauknerová, Daniela
Oponenti práce: Bedrnová, Eva
Tato diplomová práce se zabývá postavením žen manažerek na trhu práce v centrální Evropě, konkrétně v České republice, na Slovensku, v Německu a v Rakousku. První část práce je teoretická a nejprve se věnuje pozici žen na trhu práce obecně a genderovým rozdílům. Dále se věnuje ženám v manažerských pozicích ve sledovaných zemích z hlediska jejich zaměstnanosti ve sledovaných zemích, genderovým nerovnostem, ať už obecným, ale i mzdovým. Práce také vymezuje legislativu věnující se genderové rovnosti. V neposlední řadě se práce zabývá harmonizaci osobního a pracovního života a věnuje se tomu, v jaké formě může pomoci stát a firmy. V praktické části jsou analyzovány výsledky vlastního výzkumu týkajícího se životních strategií žen na trhu práce.
Klíčová slova: genderová rovnost; ženy manažerky; trh práce; diskriminace; životní strategie žen
Název práce: The analysis of the situation of women in managerial positions in Central Europe
Autor(ka) práce: Sudová, Kateřina
Vedoucí práce: Pauknerová, Daniela
Oponenti práce: Bedrnová, Eva
The diploma thesis deals with the position of women in managerial positions in the work market in Central Europe, more specifically in Czech Republic, Slovakia, Germany and Austria. First part of the thesis is theoretical and first of all it deals with general position of women in the work market and gender differences. Another part of the thesis deals with women in managerial positions in selected countries, gender inequalities, not only general ones, but also wage differences and legislation connected to gender equality. Lastly the thesis deals with harmonization of personal and professional life and mentions forms of help from the state and the companies. Second part is quantitative research and it analyses results of research concerning life strategies of women in managerial positions.
Klíčová slova: women in managerial positions; gender equality; work market; discrimination; life strategies of women

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra manažerské psychologie a sociologie